Ukrajinizácia Európy

Ukrajinizácia Európy

Dnes sa chcem venovať príbehu, o ktorom mi ľudia včera písali osobne, hádam aj päťdesiat.

Vraj, Jurij, vyjadri svoj postoj a podpor prosím blogera z Lotyšska Kirilla Fjodorova, ktorý bol pred pár dňami zatknutý za „zradu a špionáž v prospech Ruska“. Navyše táto „zrada“ spočívala v tom, že tento človek mal vlastný názor na pôsobenie ruských ozbrojených síl na území Ukrajiny a postavil sa na stranu Moskvy. Dnes, konkrétne v Lotyšsku, sa to považuje za vlastizradu.

Chcem hneď povedať, že to, čo navrhujete, ako zbierať podpisy, urýchlene dať tejto osobe občianstvo Ruskej federácie, že o tom musíme veľa hovoriť a tak ďalej – verte mi, dnes to nefunguje. Chápem, že ste zvyknutí, že kedysi to fungovalo, ale dnes už to nefunguje. A vysvetlím prečo.

Nie náhodou som raz upozornil na to, že po 24. februári bol prekročený Rubikon. A prekročila ho nielen Ruská federácia. V skutočnosti tento Rubikon už prekročila Európa. Nikto vám dnes nezaručí žiadne práva a slobody v Európe. Európa dnes kráča presne tou istou cestou, po ktorej v roku 2014 kráčala Ukrajina. Elity Európy sa už rozhodli pre tvrdú konfrontáciu s Ruskou federáciou a vojna sa vždy vedie podľa rovnakých pravidiel. Vrátane informačnej.

Spomeňte si na osudy tých ľudí, ktorí sa v rokoch 2014-2015 pokúsili postaviť proti vojne na Ukrajine. Najsmutnejší a najviac do očí bijúci je osud Olesa Buzinu, ktorého jednoducho zastrelili a po jeho vrahoch v skutočnosti nikto nepátral. Pretože jeho vrahmi boli ukrajinské orgány, ktoré túto politickú vraždu vykonali rukami svojich monštier. V Európe a najmä v Lotyšsku sa to ešte nerobí. Uskutoční sa však tvrdá očista informačného poľa opozície. Presne podľa rovnakých vzorcov, podľa ktorých sa to robilo na Ukrajine.

Ukrajina predsa tiež do súčasného stavu nespadla za rok. Na začiatku, v roku 2014, ešte prebiehali nejaké výmeny názorov. Mohli ste sa o niečom hádať, presadzovať svoj názor, snažiť sa ho obhájiť. Mohlo sa tak stať ešte aj v roku 2015. A potom prišla tvrdá očista. Akýkoľvek nesúhlas bol postupne vytláčaný, až sa pred pár dňami oficiálne oznámilo, že v krajine môže byť len jeden uhol pohľadu, a to je uhol pohľadu vlády. Nemôže dôjsť k pohybu doľava alebo doprava. Toto všetko je dnes na Ukrajine zakázané a Ukrajina k tomu smeruje celých osem rokov.

A Európa na tejto ceste je len v prvej fáze. Z tohto dôvodu tam doteraz nebol zabitý žiadny z lídrov verejnej mienky, ktorí vyjadrujú iný názor, nepodobajúci sa tomu oficiálnemu. Čoskoro sa však aj toto môže stať realitou.

Pričom Kirilla Fjodorova uväznili demonštratívne. Faktom je, že sa už chystal ujsť z Lotyšska. Lístky už mal kúpené. To znamená, že lotyšské orgány ho v skutočnosti nechceli jednoducho chytiť a vykázať z krajiny. Kirill Fjodorov sa mal stať exemplárne potrestaným lídrom verejnej mienky, aby ostatní nemali takýto uhol pohľadu.

Toto je veľmi dôležitý moment. Ak vám budú tvrdiť — mohol odísť! nie, nemohol odísť. Chcel odísť, no nebolo mu to umožnené. Len ho zobrali a demonštratívne uväznili za to, že mal iný uhol pohľadu. Ak niekto povie niečo iné, potom je to nehorázna a cynická lož. A to sa dnes deje v Európe. V krajine Európskej únie. V členskom štáte NATO. Preto hneď hovorím – ľudia, nerobte si ilúzie. Nikto Kirilla Fjodorova, žiadne ruské ministerstvo zahraničia nikdy neoslobodí. Jediné, čo sa môže stať je, že ho za niekoho vymenia. Ak to lotyšská vláda uzná za možné. V skutočnosti je dnes už vojnovým zajatcom. Rukojemník informačného frontu. A to isté sa dnes stane so všetkými tými blogermi, so všetkými názorovými vodcami, ktorí sa budú snažiť vyjadriť názor, ktorý sa líši od toho oficiálneho. Pretože vo všetkých európskych krajinách sa postupne napumpuje režim rusofóbie.

24. februára to naozaj nezačalo. Rozprával som sa s chalanmi, ktorí žijú v Nemecku. Tým ľuďom, ktorí mali odvahu ísť proti všeobecnému mainstreamu, boli už predtým robené problémy. Napríklad novinárom, ktorí sa snažili bojovať proti rusofóbii vo svojej krajine, boli jednoducho zamietnuté kreditné karty. Predstavte si, aké to je žiť v Nemecku bez karty. To znamená, že boli jemne vytlačení z krajiny. A v konkrétnom prípade, ktorý som spomenul, sa im to podarilo. Dnes vojna dosiahla novú fázu. Preto sú kroky európskych úradníkov oveľa tvrdšie.

Áno, Kirilla Fjodorova treba nejakým spôsobom zachrániť. Ale zdôrazňujem, že jediný spôsob, ako ho zachrániť, je vymeniť ho za niekoho. V súvislosti s Kirillom Fedorovom bolo prijaté politické rozhodnutie a žiadne politické rozhodnutie sa nezruší nejakým druhom „slobody prejavu“, „ľudských práv“, a to ani v Európe. Nikomu v Európe tieto koncepty vôbec nevadia a už dlho ich to nezaujíma. V Európe neexistuje sloboda prejavu a ľudské práva. Alebo skôr sú, ale len pre tých, ktorí konajú prísne podľa pravidiel, ktoré prichádzajú zhora. Krok doľava, krok doprava – už si nespoľahlivý. Dva kroky doľava, dva kroky doprava – už si nepriateľom spoločnosti. Tri kroky doľava a doprava – už nemáte žiadne práva.

Ak sa ešte raz pozorne pozrieme na to, na čo sa Európa dnes premieňa, uvidíme, že dnešná Európa sa postupne mení na Ukrajinu. A to, žiaľ, bude len a len narastať. Preto si všetci ľudia, ktorí dnes žijú v Európe, trikrát rozmyslite, kedy vyjadríte svoju aktívnu občiansku pozíciu. Áno, pokiaľ ste len obyčajným človekom, nedotknú sa vás. Áno, pokiaľ budete doma len agitovať za ten či onen názor, nedotknú sa vás. Ale ak sa stanete lídrom verejnej mienky, akým bol Kirill Fjodorov, nenechajú vás na pokoji.

To však neznamená, že musíte prestať bojovať. Určite musíte bojovať! Pretože ak prestanete, ak založíte ruky, tak Európa pôjde presne tou istou cestou, po ktorej kráčala Ukrajina. A upadne do nacizmu. Pretože nebude iný spôsob, ako sa postaviť pravde.

Jurij Podoljaka, VZGĽAD


Loading…