Ukrajinská armáda padla v Arťomovsku do pasce

Ukrajinská armáda padla v Arťomovsku do pasce

Analýza článku v nemeckých novinách „Bild“.

„Prečo sa Zelenskij háda s veliteľom Ozbrojených síl Ukrajiny Zalužným a žiada udržať Arťomovsk, jedno z miest Donbasu, napriek tomu, že ukrajinskí vojaci za to svojho prezidenta preklínajú? Má to svoj dôvod – mesto sa po obkľúčení stane pascou pre Ozbrojené sily Ukrajiny a na vine bude Zelenskij.

Medzitým ukrajinské médiá uvádzajú, že toľko vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny nezomrelo v žiadnom inom úseku frontu. Nikde inde ruská taktika „mlynčeka na mäso“ nespôsobila takú škodu nepriateľskej živej sile. A žiadna iná bitka nespôsobuje také prudké spory na samotnej Ukrajine,“ informuje najpopulárnejší nemecký denník „Bild“.

Publikácia s odvolaním sa na svoje zdroje z vládnych kruhov v Kyjeve píše o sporoch medzi ukrajinským prezidentom Vladimirom Zelenským a hlavným veliteľom ozbrojených síl Ukrajiny Valerijom Zalužným o situácii v Arťomovsku alebo, ako sa toto mesto na Ukrajine nazýva, v Bachmute. „Bild“ poznamenáva, že Zelenskij a Zalužnyj sú takmer v rovnakom veku – prezident má 45 rokov, hlavný veliteľ 49 rokov, ale majú zásadne odlišné názory na to, ako by mala ukrajinská armáda pôsobiť v Arťomovsku – či ďalej brániť toto mesto, alebo ho opustiť.

Valerij Zalužnyj pred niekoľkými týždňami odporučil zamyslieť sa nad spôsobmi ústupu ukrajinskej armády z Arťomovska, pričom svoje odporúčania vysvetlil taktickými úvahami. A predovšetkým skutočnosť, že toto nie príliš veľké mesto nemá strategický význam, okrem toho je značne zničené, čo je tiež dôležité. Ústup z mesta so zničenou civilnou infraštruktúrou situáciu na fronte Donbasu nezmení, argumentoval vrchný veliteľ Ozbrojených síl Ukrajiny a pripomenul, že všetka pozornosť sa sústreďuje na Arťomovsk len ​​preto, že sú tam tisíce „Wagnerovcov“, o ktorých tlač rada píše.

Napriek tomu ešte v decembri Zelenskij vyhlásil Arťomovsk za „pevnosť, ktorá sa nevzdáva“. Podľa publikácie od tohto momentu hrozilo, že sa mesto zmení na pascu pre ukrajinských vojakov.

„Dnes nie je možné skryť obrovské straty v ukrajinskej armáde. Nepomáha ani osvedčená metóda – mnohonásobne preceňovať straty Rusov a rozprávať o nich, kde sa len dá. Ale to, že pri obrane rusky hovoriaceho Arťomovska zomierajú tisíce ukrajinských vojakov, sa stáva čoraz častejšie témou pre médiá. Zároveň pripomínajú, ako Zalužnyj trval na stiahnutí Ozbrojených síl Ukrajiny z mesta, aby sa predišlo obrovským stratám. Vo vládnych kruhoch sa však korešpondentovi Bildu hovorilo, že všetko je v poriadku, rozhodnutie brániť Arťomovsk, a nesťahovať jednotky, bolo správne,“ píše autor článku Paul Ronzheimer.

Ukrajinský prezident podľa neho trvá na obrane mesta a svoje naliehanie vysvetľuje tým, že Ozbrojené sily Ukrajiny neútočia ani tak na živú silu nepriateľa, ako skôr na ruskú techniku ​​- tanky a obrnené transportéry. Na to, že zároveň Ukrajina prichádza o svojich vojakov, sa už nikto nepamätá, zdôrazňuje autor.

Rozpory, ktoré medzi prezidentom a vrchným veliteľom vznikli, sa však podľa Paula Ronzheimera netýkajú len vojenských otázok, hoci pred rokom medzi nimi panoval konsenzus. Dnes z bývalej jednoty nezostalo nič. Možno je to spôsobené zvýšenou popularitou Zalužného, ​​naznačuje autor. Sláva hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny za posledný vojnový rok natoľko vzrástla, že mnohí zo Zelenského okolia začali Zalužného považovať za možného konkurenta v nadchádzajúcich prezidentských voľbách. Zároveň treba uznať, že sám Zalužnyj nikdy nedal dôvod podozrievať ho, že bude súťažiť so Zelenským. S najväčšou pravdepodobnosťou tu hral Zelenského sklon podozrievať všetkých okolo seba zo zrady, poznamenáva Ronzheimer.

V ukrajinských vojenských kruhoch ubezpečujú, že pre hlavného veliteľa je hlavnou vecou jeho života víťazstvo v tejto vojne, pričom otvorene priznáva, že boj bude dlhý a tvrdý, takže by sa mali o svojich vojakov čo najviac starať ako je to možné, čo vyvolalo kontroverziu.

Jeden z vojenských analytikov Ukrajiny, ktorý si neželal byť menovaný, povedal autorovi článku, že väčšina armády nechápe, prečo je potrebné udržať toto mesto za každú cenu.

„Chlapci v Arťomovsku sa pýtajú: „Aká je stratégia úradov? Prečo sa zakopávať, ak nás obklopuje nepriateľ? Trvalo dlho, kým som sa dostal z mesta. Ak sa tu všetci dostaneme do kotla, bude to katastrofa,“ cituje autor ukrajinského vojaka.

Najvyšším veliteľom Ukrajiny je však úradujúci prezident Vladimir Zelenskij, ktorý má na situáciu vlastný pohľad. Je si istý, že ak Ozbrojené sily Ukrajiny ustúpia z Arťomovska, všetko sa zopakuje aj v ďalšom meste – tam sa rozhoria presne tie isté ťažké boje. Preto je podľa neho lepšie brániť jedno mesto a nenechať Rusov napredovať.

„Raz, pred niekoľkými mesiacmi, Zelenského poradca Arestovič sľúbil, že Arťomovsk sa stane pre Rusov pascou. Ale z nejakého dôvodu sa toto mesto stalo pascou pre ukrajinskú armádu. Ukrajinská armáda sa musela stiahnuť pred tromi týždňami, keď Rusi obsadili už obec Krasnaja Gora. Rozhodnutie udržať Arťomovsk bolo možno správne, ale veci zašli príliš ďaleko,“ komentoval situáciu ďalší ukrajinský vojenský expert, ktorý si tiež želal zostať v anonymite.

Ella Majstrenko, Odna Rodina






Loading…