Univerzita Najsvätejšieho srdca hostí ako rečníka na promócii pro-potratovú líderku "Mníšok v autobuse

Univerzita Najsvätejšieho srdca hostí ako rečníka na promócii pro-potratovú líderku "Mníšok v autobuse

  • Simone Campbellová viedla kontroverznú ľavicovú organizáciu Nuns on the Bus.
  • Odporuje katolíckej náuke o potratoch, homosexuality a vysviacaní žien na kňazstvo.
  • Podporuje potraty a LGBTQ práva, čo odporuje cirkevnému učeniu a Písmu.
  • Univerzita bráni Campbellovú a uctieva ju za oddanosť sociálnemu učeniu Katolíckej cirkvi.

“Katolícka” Univerzita Najsvätejšieho Srdca vo Fairfielde v štáte Connecticut hostila v sobotu na slávnostnom nástupe kontroverznú ľavicovú mníšku Simone Campbellovú, SSS.

Campbellová je známa tým, že viedla iniciatívu Nuns on the Bus (Mníšky v autobuse) ľavicovej organizácie Network Lobby for Catholic Social Justice (NETWORK), ktorej je Campbellová bývalou dlhoročnou výkonnou riaditeľkou. Podľa denníka The New York Times “Mníšky v autobuse” vznikli ako “výčitka” pápežovi Benediktovi XVI. a Kongregácii pre náuku viery (CDF) po tom, čo títo kritizovali radikálne feministickú Konferenciu vedúcich predstavených ženských reholí (LCWR) i samotnú NETWORK. 

Sestra odporuje katolíckej náuke vo viacerých kľúčových otázkach, vrátane potratov, homosexuality a vysvätenia žien na kňazstvo. V roku 2016 naznačila, že interrupcie sú niekedy opodstatnené, aby sa riadne zabezpečila rodina.

V jej rozhovore s Amy Goodmanovou z Democracy Now! pri diskusii o potratoch Campbell povedal: “Výzvou je, že pre ženy, ktoré sa snažia postarať o svoje rodiny, naliehavá potreba mať možnosť uživiť deti znamená, že niekedy budete robiť ťažké rozhodnutia.”

“Myslím si, že pri pohľade na otázku potratov, ktorá tak rozdeľuje náš národ, ktorý — dobre, snaží sa rozdeľovať náš národ — vec, ktorej musíme čeliť, je, že ženy sa často alebo najčastejšie rozhodujú pre potrat, pretože nemajú ekonomické možnosti,” povedala Goodmanovi. 

Campbellová tento postoj potvrdila v rozhovore s ľavicovou skupinou na Národnom zjazde Demokratickej strany v roku 2016, keď povedala: “Z môjho pohľadu si nemyslím, že je’dobrou politikou zakazovať potraty.”

Znova, v roku 2020 interview s Catholic News Agency na otázku o postoji jej organizácie’k právnej ochrane nenarodených detí Campbellová odpovedala: “Je to nad moju platovú triedu,” a dodala: “(Potraty) nie sú témou, na ktorej pracujeme. Ja som právnik. Musel by som to študovať intenzívnejšie, ako som to študoval.”

Sestra’podporuje potraty tak, podľa CatholicVote, ľavicového National Catholic Reporter’s 2021 profilom o nej “rozpráva príbeh ženy odhodlanej zmariť pro-life politikov, biskupov a dokonca aj Vatikán.”

Svojou podporou homosexuality sa tiež vzoprela Písmu, cirkevnému učeniu a prirodzenému právu. V júni 2018, keď Campbellová ešte viedla NETWORK, organizácia vydala vyhlásenie oslavujúce takzvaný “mesiac hrdosti,” a neskôr v tom istom mesiaci skupina pochválila činnosť aktivistickej skupiny LGBTQ New Ways Ministry.

Studentská akcia Tradícia rodinného majetku (TFP) mala zverejnila petíciu, v ktorej vyzýva Univerzitu Najsvätejšieho Srdca, aby Campbellovú nepozvala, pričom sa odvoláva na jej heterodoxné názory, vrátane jej pro-potratového a pro-LGBTQ postoja, a jej odmietanie autority Katolíckej cirkvi.

Riaditeľ Študentskej akcie TFP John Ritchie a Nathan Kinley poznamenali, že hoci Campbellová “tvrdí, že jej záleží na ‘sociálnej spravodlivosti,’”, “podporuje azda najväčšiu nespravodlivosť všetkých čias: hriech potratu.”

Univerzita však v reakcii Campbellovú bránila. Predstavitelia Sacred Heart pre Fox News uviedli, že sa rozhodli “uctiť si sestru Simone pre jej oddanosť sociálnemu učeniu Katolíckej cirkvi.”

Vyhlásenie pokračovalo: “Prezentuje inkluzívnosť, rešpekt a dôstojnosť voči všetkým ľuďom a prijíma sociálnu spravodlivosť, čo sú základné kamene poslania univerzity’. Sestra Simone vytrvalo presadzuje evanjeliové posolstvo starostlivosti a lásky, ktoré odráža základné hodnoty univerzity’a. Budúci týždeň dostane aj ďalší čestný titul od významnej katolíckej univerzity a od prezidenta Joea Bidena dostala Medailu slobody — najvyššie civilné ocenenie krajiny —.”

Predniesla ďalej prejav počas sobotňajšieho’nástupného ceremoniálu, v ktorom nabádala študentov, aby “bojovali za víziu,”; a aby mali “svätú zvedavosť,” zapájali sa do “posvätných klebiet” (keď sa ľudia delia o príbehy, ktoré’počuli) a rozvíjali radosť,podľaSvätého srdca.

Univerzita vo svojom vyhlásení o poslaní tvrdí, že je “zakorenená v katolíckej intelektuálnej tradícii a slobodných umeniach.” Univerzita tiež deklaruje, že sa inšpiruje “priekopníckou víziou Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý prijal túžbu Cirkvi’reagovať na potreby meniaceho sa sveta a zároveň zostať verná svojej živej tradícii.”

V roku 2016 univerzita otvorila novú rezidenciu s názvom “Bergoglio Hall” po pápežovi Františkovi, ktorého rodné meno je Jorge Bergoglio.