USA a Európe dochádzajú zbrane kvôli pomoci Ukrajine

USA a Európe dochádzajú zbrane kvôli pomoci Ukrajine

Zásoby zbraní v západných krajinách vrátane Spojených štátov dosiahli v dôsledku dodávok na Ukrajinu kriticky nízku úroveň a schopnosť doplniť ich sa ukázala ako veľmi obmedzená.

Informoval o tom 22. novembra francúzsky denník „Le Monde“.

„Aby umožnil Ukrajincom odolať ruským útokom, Západ dokorán otvoril brány svojich arzenálov, predovšetkým Spojené štáty, ktoré poskytli dve tretiny vojenskej pomoci,“ píše sa v článku.

Pričom sa spomína viac ako milión nábojov, desiatky tisíc odpaľovacích zariadení protitankových a protilietadlových rakiet, bezpilotných lietadiel a riadených projektilov.

Le Monde: USA a Európe dochádzajú zbrane kvôli pomoci Ukrajine

„V dôsledku toho sa zásoby západných krajín vyčerpávajú na kritickú úroveň, a to aj na druhej strane Atlantiku,“ upozorňujú noviny.

Autori sa odvolávajú na vyjadrenia viacerých analytikov, podľa ktorých zásoby množstva zbraní v Spojených štátoch „klesli pod úroveň potrebnú pre vojenské plánovanie a výcvik“. Poznamenáva sa tiež, že Washington bol nútený požiadať Južnú Kóreu o nákup 100.000 delostreleckých granátov kalibru 155 mm, aby ich mohol previezť na Ukrajinu, avšak podľa analytikov je Soul proti, pretože nechce dodávať zbrane do krajín zapojených do konfliktu.

Príčina vyčerpania zásob a nemožnosti ich rýchleho doplnenia spočíva v znižovaní vojenských výdavkov Západu po rozpade ZSSR a konci studenej vojny, „desaťročí asymetrických konfliktov“ proti slabším protivníkom v Afganistane, Somálsku, Líbyi a Sýrii. K znižovaniu objemu zbraní v skladoch prispel aj fakt, že armáda uprednostňovala technologickejšie typy zbraní, ktoré sa aj napriek účinnosti ukázali ako drahšie.

„Západné armády mali ilúziu, že sa zmenšujú vďaka technológii. Ak sú však na Ukrajine navádzané zbrane užitočné, tento konflikt ukazuje, že konvenčné zbrane, ako je [tradičné hlavňové] delostrelectvo, sú potrebné aj naďalej,“ povedal Thibault Fuyet, predstaviteľ „Nadácie pre strategické štúdie“.

Teraz, podľa analytikov, západné zbrojárske spoločnosti jednoducho nedokážu rýchlo vybaviť veľké objednávky kvôli dlhoročným výpadkom výrobných liniek. Americký „Lockheed Martin“ a „Raytheon“ údajne nedokážu vyrobiť viac ako 2100 rakiet ročne pre systémy „Javelin“, pričom na Ukrajinu ich bolo počas deviatich mesiacov konfliktu dodaných až 8500.

Vo Francúzsku je armáda znepokojená najmä dodávkami štvrtiny celkových zásob samohybných húfnic „Caesar“ na Ukrajinu. Na tomto pozadí Ministerstvo ozbrojených síl republiky objednalo od NEXTER ďalších 18 kusov, ale výroba jednej húfnice trvá 18 mesiacov (výrobca dúfa, že to skráti na jeden rok). Okrem toho má vláda v úmysle preveriť dôvody, prečo, ako povedal minister obrany Sebastien Lecornu na parlamentnom vypočutí, asi 200 zo 4000 spoločností vo vojensko-priemyselnom komplexe nemôže zvýšiť objem výroby.

Priemyselníci sa odvolávajú na vysoké riziko investovania do zvyšovania výroby v dôsledku nedostatočného objemu garantovaných objednávok, píšu noviny.

„Výrobcovia môžu urobiť takýto krok, len ak majú záruky na využitie týchto kapacít, ktoré nám štát zatiaľ neposkytol,“ citovali noviny nemenovaného šéfa veľkej zbrojárskej firmy.

Ministerstvo ozbrojených síl Francúzska sľúbilo, že pošle listy s príslušnými zárukami všetkým výrobcom bez toho, aby čakalo na podpísanie príslušných zmlúv. Podľa publikácie to naznačuje, že „Francúzsko, podobne ako ostatné západné krajiny, vstupuje do vojnovej ekonomiky“.






Loading…