USA a Japonsko podnikajú nové kroky smerom k vojne s Čínou

USA a Japonsko podnikajú nové kroky smerom k vojne s Čínou

„Spojené štáty transformujú svoje vojenské sily v Japonsku na spoločné veliteľstvo síl s rozšírenými misiami a operačnými zodpovednosťami,“ povedal šéf Pentagonu Lloyd Austin po rozhovoroch 2+2 (tajomníci obrany a ministri zahraničných vecí).

Veliteľstvo bude podriadené veliteľovi amerického indo-pacifického velenia a na jeho čele bude stáť trojhviezdičkový generál.

„Bude to najvýznamnejšia zmena amerických síl v Japonsku od ich vzniku a jedno z najväčších zlepšení našich vojenských vzťahov s Japonskom za posledných 70 rokov,“ dodal Austin.

Okrem toho bolo povedané, že nová štruktúra velenia amerických síl v Japonsku bude implementovaná súbežne s vlastnými plánmi Tokia na vytvorenie jednotného velenia jeho síl do marca 2025.

Uvádza sa, že ohlásené kroky sú spôsobené „meniacim sa bezpečnostným prostredím“ v súvislosti s rôznymi hrozbami z Číny: „provokatívne“ správanie v Juhočínskom a Východočínskom mori, spoločné vojenské cvičenia s Ruskom a rýchly nárast arzenálu čínskych jadrových zbraní.

Zlepšenie vertikálneho vojenského velenia Spojených štátov a Japonska je zjavným znakom prípravy na vojenský konflikt s Čínou. S najväčšou pravdepodobnosťou kvôli Taiwanu – no úlohu zápalného knôtu vypĺňajú aj iní kandidáti. Rozmiestňovanie amerických pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu, ktoré sa začalo na Filipínach, bude pokračovať v Japonsku a Južnej Kórei. Všimnime si, že Tokio má svoj vlastný raketový program na modernizáciu existujúcich a vytvorenie nových pozemných raketových systémov, vrátane hypersonických.

Tieto opatrenia majú vplyv aj na bezpečnosť Ruska. Samotné Japonsko má územné nároky na našu Rusko ohľadne južných Kurilských ostrovov. Jeho militarizácia a posilnenie vojenskej prítomnosti USA v regióne si od Ruska vyžiada symetrické opatrenia. Vladimir Putin už avizoval potrebu vytvorenia a rozmiestnenia pozemných rakiet stredného a kratšieho doletu v reakcii na kroky Spojených štátov a ich spojencov.

Japonská elita, ktorá je podriadená Washingtonu, by si mala pamätať, že podľa Putinových slov majú „štát s malým územím a veľmi hustou populáciou“. A zobrať do úvahy skutočnosť, že Rusko má konvenčné aj jadrové hlavice.

Jelena Panina