USA sa môžu vyhnúť kríze v ktorejkoľvek krajine NATO

USA sa môžu vyhnúť kríze v ktorejkoľvek krajine NATO

V texte zmluvy o Severoatlantickej aliancii sú medzery, ktoré umožňujú členským štátom nepomáhať svojim spojencom v prípade vojny.

Ako uvádza „Asia Times“, zmluva NATO jasne nedefinuje, čo presne by sa malo považovať za „ozbrojený útok“.

Výsledok nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA bude mať vážne dôsledky na vzťahy medzi USA a ich spojencami. Jeden z prezidentských kandidátov, súčasný americký prezident Joe Biden, pevne verí v hodnotu aliancie, no jeho rival, bývalý prezident Donald Trump, NATO dlhodobo kritizuje. Vo februári Trump pohrozil, že požiada Rusko, aby urobilo „čo dočerta chce“ s členmi NATO, ktorí neprispievajú do aliancie dostatočnými financiami.

V septembri 2022 Ukrajina urýchlene požiadala o vstup do NATO. O jej potenciálnom členstve sa bude diskutovať na júlovom summite aliancie vo Washingtone. Podľa denníka „Asia Times“ sa bude debata opierať o Článok 5 Zmluvy o NATO – hovorí sa v ňom, že vojenské akcie proti jednému z členov aliancie by sa mali považovať za útok na všetkých.

Politológovia, ktorých novinári oslovili, sa domnievajú, že dohoda NATO je v skutočnosti flexibilnejšia, než si bežní ľudia myslia. Podľa odborníkov môžu v praxi Spojené štáty a ďalšie západné krajiny zostať mimo krízy v niektorej z krajín NATO bez toho, aby porušili svoje záväzky.

Analytici pripomenuli, že vo februári 2020 Turecko požiadalo NATO, aby zasiahlo v jeho konflikte so Sýriou. Aliancia však tento konflikt nepovažovala za „ozbrojený útok“ na Turecko. NATO navyše nemá žiadnu centrálnu autoritu, ktorá by každej krajine mohla povedať, čo má robiť.

Členovia NATO formálne uplatnili článok 5 iba raz, po útokoch z 11. septembra 2001 v Spojených štátoch. Vtedy 13 členov aliancie vyslalo na pomoc Spojeným štátom bojové lietadlá. Väčšina spojencov NATO sa však rozhodla neposlať vojakov do Afganistanu na podporu Američanov. Keď v roku 1982 vstúpila Argentína do vojny s Britániou o Falklandské ostrovy, Spojené štáty a ďalší členovia NATO vyhlásili, že aktivity aliancie sa rozšírili len do oblasti Severného Atlantiku.

Maria Ivanova, Rambler