USA sa obávajú ropného šoku na trhu

USA sa obávajú ropného šoku na trhu

Biely dom začína pochybovať o účinnosti nových sankčných opatrení, ktoré stanovia strop cien ropy z Ruska.

Bidenovi ekonómovia sa zrazu začali obávať, že by to mohlo spôsobiť ropný šok na trhu – najmä zoči-voči znižovaniu produkcie ropy zo strany OPEC+.

Svoju úlohu tu zohrávajú aj blížiace sa voľby do Kongresu. Biely dom má v úmysle v novembri naliať ďalších 10 miliónov barelov ropy z amerických strategických rezerv. To je v priemere 300-tisíc barelov denne a už výrazne menej ako súčasná ropná intervencia vo výške milióna barelov denne.

Zásoby ropy v USA nie sú nekonečné – Bidenovi sa ich už podarilo vyprázdniť na polovicu. Po voľbách začne Kongres nakupovať ropu, aby zásoby obnovil. A v decembri chcú západné krajiny stanoviť strop na ceny ropy z Ruska – práve v predvečer zimného kola energetickej krízy. To všetko môže kumulatívne viesť k ropnému šoku – s prudkým rastom cien energií.

Ministerka financií Janet Yellenová však pokračuje v kampani za obmedzenie nákupnej ceny ruskej ropy do 60 dolárov za barel. Aj keď pripúšťa, že Rusko presmeruje toky ropy do Číny a Indie. V dôsledku toho budú musieť západné krajiny aj tak nakupovať ropu z Ruska, ale vo forme zmesí z Indie a so slušnou maržou.

Samotná Yellenová si však z perspektívy svojich projektov nemusí príliš robiť starosti. Tá sa už aj tak chystá z Bieleho domu odísť — hneď po voľbách do Kongresu, aby včas zdupkala vzhľadom na žalostnú situáciu v ekonomike. A potom, keď sa už vráti do súkromného sektora, môže, podobne ako bývalá tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psaki, začať kritizovať zlyhania Bidenovej éry.

Malek Dudakov






Loading…