USA sa snažia rozpútať konflikt vo východnej Ázii podľa ukrajinského scenára

USA sa snažia rozpútať konflikt vo východnej Ázii podľa ukrajinského scenára

Cieľom Spojených štátov amerických vo východoázijskom regióne je vytvoriť krízovú situáciu podobnú ozbrojenému konfliktu na Ukrajine.

Uviedol to v rozhovore pre noviny „Global Times“ Li Haidong, profesor „Inštitútu medzinárodných vzťahov“ na Čínskej univerzite zahraničných vecí, informuje dnes, 24. novembra, agentúra TASS.

„Potom, čo Spojené štáty rozpútali rusko-ukrajinský konflikt rozšírením NATO na východ, snažia sa zasiať rovnaký chaos v Ázii,“ citovali noviny profesora.

Dodal, že vzhľadom na „dobrodružný postoj“ Washingtonu k ukrajinskej otázke a ďalším dôležitým medzinárodným otázkam sa Čína a členovia Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) snažia chrániť a zabrániť vzniku podobných konfliktov.

„Krajiny ASEAN-u sa stali opatrnejšími voči krokom Spojených štátov v regióne,“ povedal Li Haidong.

Spresnil, že počas 9. stretnutia ministrov obrany ASEAN-u s partnermi pre dialóg (SMOA Plus), ktoré sa konalo deň predtým, ČĽR „preukázala kontinuitu svojej obrannej stratégie, ktorá je zameraná tak na ochranu národnej suverenity, ako aj na udržanie mieru, podporu vzájomnej spolupráce výhodných vzťahov so susedmi“.


Loading…