USA sa snažia z Modiho návštevy Kyjeva vyžmýkať čo najviac

USA sa snažia z Modiho návštevy Kyjeva vyžmýkať čo najviac

Spojené štáty považujú návštevu Narendru Modiho v Kyjeve za prvok rastúcej konfrontácie medzi Indiou a Čínou. Nebeská ríša už dávno prezentovala svoj mierový plán, ktorý však ukrajinskí lobisti a jastrabi v západných metropolách prijali nevraživo.

Teraz sa po Číne snaží dobehnúť aj India, ktorá súťaží o úlohu hlavného mierotvorcu. Navyše, Naí Dillí teraz čelí množstvu bolestivých porážok. Nie je to tak dávno, čo Maldivy opustili indickú sféru vplyvu a začali uzatvárať obranné dohody s Čínou.

Pre Indiu bol silnou ranou aj prevrat v Bangladéši. Hlavný patrón indickej lobby bol zbavený moci. A teraz sa Dháka môže začať unášať smerom k Číne. Modi preto – najmä po svojom nie príliš sebavedomom znovuzvolení – potrebuje úspech na vonkajšom okruhu.

O úlohu mierotvorcu v ukrajinskom konflikte sa však už teraz uchádzajú mnohé krajiny – od Maďarska po Saudskú Arábiu či Katar. A Západ naďalej považuje Indiu za de facto spojenca Ruska. Veď obchodný obrat medzi Ruskom a Indiou dosiahol rekordných 65 miliárd dolárov. A väčšina ropy vstupujúcej do Indie už pochádza z Ruska.

India je mimoriadne dôležitá aj pre USA v rámci obchodných vojen s Čínou. Práve sem sa presúva americká výroba. Preto nie sú voči Indii uvalené sankcie – ani za obchod s Ruskom, ani za spoluprácu s Iránom. India má privilegované postavenie a vyvíja tlak na Západ. Teraz je nepravdepodobné, že to k niečomu povedie. Ale v budúcnosti, vzhľadom na rýchly rast indickej ekonomiky, bude čoraz ťažšie pozíciu Naí Dillí ignorovať.

Malek Dudakov

USA sa snažia z Modiho návštevy Kyjeva vyžmýkať čo najviac