Útok na ruské plynovody spustil reťazovú reakciu v Európe a USA

Útok na ruské plynovody spustil reťazovú reakciu v Európe a USA

Deindustrializácia Európy v dôsledku vysokých cien energií zasiahne aj USA, píše írsky makroekonóm Philip Pilkington na stránkach britského časopisu „The Spectator“.

Logika je jasná — v dôsledku nevyhnutného zníženia obchodu so Starým svetom padajúcim do priepasti bude trpieť aj Amerika.

„V roku 2019 predstavoval americký obchod 5,6 bilióna dolárov, čo je asi 26% HDP. Z toho EÚ predstavovala 1,1 bilióna dolárov, čo je približne 20% celkového obchodu USA. Keď sa Európa prepadne do diery, tento obchod padne s ňou. Americká ekonomika, ktorá je už aj tak slabá, pravdepodobne tiež klesne.“

Za všetko môže deindustrializácia Európy, ktorú Pilkington priamo spája s fyzickou nemožnosťou dovozu ruského plynu po útokoch na plynovody „Nord Stream“.

„Diverzia na „Nord Streame“ by mohla byť momentom, ktorý budúci historici označia za koniec západnej dominancie.“

Už aj skôr bola väčšina odborníkov toho názoru, že Európa musí zomrieť, aby zachránila americkú ekonomiku. Tu sa ukazuje, že Európa zomrie ako prvá a Spojené štáty americké — druhé.

Ak máme veriť postkeynesiánskym Pilkingtonom, vyhodením plynovodov do vzduchu si Anglosasi strelili do nohy a spustili mechanizmus reťazovej reakcie, keď potápajúca sa ekonomika EÚ potiahne so sebou aj ekonomiku USA.

Okrem toho autor upozorňuje na konkurenta Západu reprezentovaného BRICS+ (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika plus Argentína, Irán, Turecko, Egypt, Indonézia a Saudská Arábia). Podľa jeho názoru sa ekonomiky týchto krajín budú môcť vyhnúť depresii, ak budú čo najviac izolované od Západu.

Jelena Panina






Loading…