V Kyjeve HORÍ PäŤ ZBROJOVIEK. Rusi obsadili Osikovo pri Družkovke a Modré jazero pri Dobropolji. – o čase – Blog

V Kyjeve HORÍ PäŤ ZBROJOVIEK. Rusi obsadili Osikovo pri Družkovke a Modré jazero pri Dobropolji. – o čase – Blog

V Kyjeve HORÍ PäŤ ZBROJOVIEK. Rusi obsadili Osikovo pri Družkovke a Modré jazero pri Dobropolji.

Rusko je vraj na pokraji krachu. Ukrajina nie. Prečo však v Kjeve dnes ráno horí 5 zbrojoviek ? Horia závody, kde sa vyrábali strely s plochou dráhou letu, veľké okrídlené drony lietadlového typu. Zničená bola vojenská infraštruktúra, petrochímia, letiská, logistické uzly, – ako odpoveď na ukrajinské údery na civilné objekty v Rusku.

V Kyjeve boli napadnuté:

  • montážny závod Kyjev-1, Burevestnik, vyrábajúci bezpilotné lietadlá dlhého doletu a radarové zariadenia,
  • korporácia Kyjev-79, Ukrarmotech, výrobca obrnených vozidiel, prvkov pancieorovej ochrany ale aj hlavíc pre rakety a drony,
  • kyjevské lodenice Kuznica v Rybalsku, kde sa vyrábajú delostrelecké systémy a útočné člny,
  • závod Kvant na výrobu prístrojov na riadenie paľby, optoelektronické zariadenia a rakety Neptun MD,
  • závod Kyjev- 71 Abris PT, špecializujúci sa na výrobu prieskumných dronov. FPV dronov a súvisiaceho zariadenia.

V kyjevskej oblasti boli zasiahnité:

  • raketový závod Žuljany Vizar, vyrábajúci protilietadlové systémy, komponenty lietadiel, bezpilotné lietadlá a pod.,
  • sklad palív a maziva Višnevoje, logistické veliteľské centrum na distribúciu PHM—a pod.

Na frontoch pokračuje ruský nápor na Družkovku a na Dobropolje. V smere na Družkovku obsadili OS RF Osikovo. Dobropolje je obkľúčené a ruské vojská teraz likvidujú opevnenia OS UA v osade Modré Jazero pri Dobropolji. Na rôznych frontoch za posledných 24 hodín OS RF vyradili z boja 1520 ukrajinských vojakov. 8 tankov a obrnených vozidiel, 66 vojenských aut, 8 delostreleckých systémov, 8 staníc radio-elektronického boja, 9 plávajúcich samonavádzaných bômb, raketu Neptún MD a 542 veľkých dronov lietadlového typu.

V Konstantinovke zostali po bojoch stovky mŕtvol ukrajinských vojakov. Kyjev odmietol humanitárne prímerie na ich odvoz do ukrajinského vnútrozemia. Báli sa medializácie skutočného počtu padlých a jej dopadu na reputáciu kyjevského režimu pred očami EK, NATO a finančných inštitúcií, poskytujúcich Zelenskému a spol. peniaze na „víťaznú vojnu“. Pochovanie padlých Ukrajincov zostalo na pleciach OS RF.

Po Ukrajine sú desiatky nových vojenských cintorínov. Niektoré sú vybudované iba provizórne, na rýchlo, často vedľa potokov a riek. Po posledných dažďoch boli mnohé hroby vyplavené a devastované. Pozostalí padlých „hrdinov Ukrajiny“ sú samozrejme rozčúlení.

Ukrajinské sily po odsune z Konstantinovky začali mesto v ruských rukách ostreľovať ťažkým delostrelectvom hlava-nehlava. Vedenie Doneckej NR preto teraz z mesta evakuuje civilné obyvateľstvo. Donecká NR pre nich pripravila provizórne ubytovanie v Donecku.

Minulý týždeň obsadili OS RF Konstantinovku a Krasnyj Liman a plus k tomu aj rekordný počet 14 obcí. Tento týždeň očakávam spomalenie postupu, pretože sa začne dobývanie silne opevnenej Druškovky, Dobropolja a predmestia Slavjanska. Realita na fronte však môže byť úplne iná – a Rusi, ak zacítia príležitosť, môžu postúpiť aj do ďalších obcí v Sumskej, Charkovskej resp. Zaporožskej a Dnepropetrovskej oblasti…