V piatich nejadrových krajinách NATO je rozmiestnených až 200 amerických jadrových bômb

V piatich nejadrových krajinách NATO je rozmiestnených až 200 amerických jadrových bômb

V rámci európskych bezpečnostných záruk Rusko ponúklo vrátenie všetkých amerických jadrových zbraní z krajín NATO na územie USA.

Oznámil to riaditeľ odboru nešírenia a kontroly zbrojenia ruského ministerstva zahraničných vecí Vladimir Jermakov.

„Trváme na tom, že „spoločné jadrové misie“ NATO musia okamžite skončiť, všetky jadrové zbrane USA sa vrátia na územie USA a musí sa odstrániť infraštruktúra na ich rýchle rozmiestnenie. Tento aspekt je jedným z prvkov balíka opatrení, ktoré navrhujeme Washingtonu v kontexte zvažovania témy bezpečnostných záruk,“ povedal Jermakov v rozhovore pre agentúru TASS dnes 27. januára.

Tiež uviedol, že päť nejadrových krajín NATO „má teraz asi 200 amerických jadrových bômb z rodiny B61 USA“. Aliancia má zároveň schopnosť rýchlo rozmiestniť jadrové zbrane schopné dosahovať strategické ciele na ruskom území.

„Krajiny NATO si tiež ponechajú infraštruktúru, ktorá zabezpečuje rýchle rozmiestnenie týchto (jadrových) zbraní, ktoré sú schopné zasiahnuť ruské územie a zasiahnuť široké spektrum cieľov, vrátane strategických,“ poznamenal diplomat.

Dodal, že NATO zapája nejadrové krajiny do výcviku na testovanie použitia jadrových zbraní USA proti Rusku.

„Členské krajiny NATO kooperujú v rámci spoločného jadrového plánovania. Vykonávajú sa „spoločné jadrové misie“ NATO, v rámci ktorých sa nejadroví členovia aliancie zapájajú do výcviku na použitie amerických jadrových zbraní proti nám,“ povedal Jermakov.

Upozornil na fakt, že USA modernizujú svoj jadrový arzenál s očakávaním väčšej použiteľnosti takýchto zbraní v reálnych podmienkach predovšetkým v Európe.

„Pokiaľ ide o modernizáciu, USA dôsledne realizujú kampaň na modernizáciu prakticky všetkých komponentov svojho jadrového arzenálu. Letecké bomby B61 v ich najnovšej modifikácii B61-12 budú mať znížený alebo premenlivý výkon, ale zvýšenú presnosť. Vynára sa otázka, v ktorých scenároch zadržiavania je takáto „kalibrácia“ opodstatnená? Jasne hovoríme o stávke na „veľkú použiteľnosť“ takýchto zbraní v reálnych podmienkach, predovšetkým v Európe,“ povedal diplomat.

Pripomeňme, že 17. decembra minulého roku zverejnilo ruské ministerstvo zahraničných vecí ruský návrh dohôd o bezpečnostných zárukách, ktoré Moskva očakáva od Washingtonu a NATO. Dve dohody – so Spojenými štátmi a členmi aliancie – zahŕňajú okrem iného odmietnutie rozšírenia NATO na východ, vrátane odmietnutia prijatia Ukrajiny do aliancie, ako aj zavedenie obmedzení nasadenia ťažkých útočných zbraní, najmä jadrových. 26. januára USA a NATO poskytli Rusku svoju písomnú odpoveď na návrhy Moskvy týkajúce sa bezpečnostných záruk.






Loading…