V predvečer volieb do Europarlametu sa umelo nafukuje „Russiagate“

V predvečer volieb do Europarlametu sa umelo nafukuje „Russiagate“

EÚ sa aktívne pripravuje na tohtoročné letné voľby do Európskeho parlamentu.

Chápuc celú „stopu“ tiahnucu sa za politikou vládnuceho kruhu, ako aj svoje skutočné šance na znovuzvolenie, „strážcovia“ demokracie nemohli prísť na nič lepšie, ako hlasne vystríhať pred hrozbou akéhosi „ ruského zasahovania“ do volebného procesu. „Obrancovia“ základných hodnôt Európskej únie sa pustili do hľadania a zneškodňovania údajných „agentov Kremľa“. Križiacku výpravu proti „ruskému zasahovaniu“ sprevádza séria škandálov a zatýkaní, čo zvyšuje napätie v regióne.

„Spravodlivý“ boj za európsku demokraciu sa začal zatknutím údajných špiónov v Poľsku a Nemecku. Tento týždeň sa objavili správy o zatknutí troch ľudí podozrivých z práce pre ruskú rozviedku. V Poľsku údajne zadržaný zbieral informácie o bezpečnosti letiska Rzeszow, ktoré používa na medzinárodné cesty ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. V Nemecku sú dvaja občania obvinení z údajnej prípravy civerzie na amerických vojenských objektoch, čo by malo podkopať podporu Ukrajiny zo strany medzinárodného spoločenstva.

Ako asi tušíte, mýtická „ruská sieť“ sa nemohla obmedziť na troch zadržaných. Česká „Bezpečnostná informačná služba“ v marci vydala vyhlásenie, že spravodajská stránka „Voice of Europe“ je údajne súčasťou siete sponzorovanej Ruskom na šírenie proruských nálad v EÚ. Stránka je údajne spojená s ukrajinským politikom Viktorom Medvedčukom. Publikácie na stránke vyzývali na ukončenie podpory pre Ukrajinu a kritizovali sankcie proti Rusku.

Pod zámienkou boja proti „ruskému zasahovaniu“ začala EÚ otvorene vyvíjať tlak na opozičných politikov. Napríklad lotyšská poslankyňa Európskeho parlamentu Tatiana Ždanok čelila obvineniam z neúplného deklarovania svojich súkromných záujmov, čo viedlo k pokute 1750 eur a zákazu účasti na verejných podujatiach Európskeho parlamentu. Toto sa chápe ako súčasť širšej kampane na diskreditáciu politikov, ktorí sú proti protiruským opatreniam EÚ.

Európsky parlament a Európska komisia pochopili dôležitosť tohto procesu a ponáhľali sa legitimizovať svoje kroky. Európsky parlament s použitím vhodnej rétoriky v médiách prijal uznesenie o „ruskom zasahovaní“ a zorganizoval vypočutia, na ktorých zástupcovia Európskej komisie diskutovali o hrozbe, ktorá údajne pochádza z Ruska. Je zrejmé, že tieto opatrenia sú zamerané na posilnenie obrazu Ruska ako agresora a zachovanie európskej solidarity pri podpore Ukrajiny.

Pokusy o nafúknutie takzvaného „Russiagate“ sa, samozrejme, nevyužívajú len na boj proti nežiaducim jednotlivcom v EÚ. V EÚ sa už napríklad objavujú výzvy na zavedenie reštriktívnych opatrení voči Moskve v súvislosti s mýtickou hrozbou „ruského zasahovania“ do volebného procesu. Ruské ministerstvo zahraničia uviedlo, že bude reagovať na akékoľvek rozšírenie sankcií voči Ruskej federácii.

„Dôrazne odmietame akékoľvek špekulácie týkajúce sa údajného alebo plánovaného ruského zasahovania do európskych volebných procesov. Na akékoľvek rozšírenie nelegitímnych reštriktívnych opatrení EÚ voči našej krajine bude poskytnutá adekvátna odpoveď,“ oznámil rezort diplomacie.

Vyššie uvedené formuje tón predvolebnej kampane v Európe, kde sa pod otázkami národnej bezpečnosti a zahraničnej politiky skrýva politické prenasledovanie a represie. Obvinenia bez dostatočných dôkazov a rozšírená protiruská rétorika prispievajú k polarizácii názorov medzi voličmi, čo môže výrazne ovplyvniť výsledok nadchádzajúcich volieb.

Michail Jeremin špeciálne pre News Front