V USA je predispozícia k rozpadu — sociálny prieskum

V USA je predispozícia k rozpadu — sociálny prieskum

Rešpektované „Center for Politics“ na University of Virginia uskutočnilo sociologický prieskum o perspektívach amerického štátneho systému medzi zástancami „modrých“ a „červených“ štátov.

Prieskumy vyvolali v spoločnosti vážne nepokoje.

Pripomeniem, že v USA existuje koncept „červených“ a „modrých“ štátov.

Červené štáty sú tradične republikánske. A modré sú demokratické.

Bod zlomu dosiahol vrchol v posledných prezidentských voľbách.

Červený elektorát je väčšinou biela robotnícka vrstva strednej triedy. Držia sa tradičných názorov, odsudzujú homosexuálnu komunitu a obhajujú rodinné a duchovné hodnoty. Osou zla pre nich je teraz Čína.

Modrí sú kreatívna inteligencia, bohémi šoubiznisu, rôzni aktivisti za ľudské práva, ekologickí aktivisti, afroameričania a tiež drvivá väčšina migrantov, ktorí získali občianstvo. U demokratov je na prvom mieste tolerancia a najrôznejšia sodomia. Osou zla je Rusko. Modrí porazili červených aktívnym oslovovaním voličstva migrantov a propagáciou témy otroctva medzi Afroameričanmi.

Vráťme sa však k sociologickému výskumu. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že Spojené štáty sú v stave vnútornej ideologickej vojny:

— 52% voličov v „červených“ republikánskych štátoch uviedlo, že by uprednostnilo vystúpenie z USA a vytvorenie nového amerického štátu;

— podobným spôsobom reagovalo 41% voličov v „modrých“ demokratických štátoch.

Každý druhý Američan teda chce, aby sa jeho krajina rozdelila na dve časti.

Pokiaľ ide o otázku, či predstavitelia modrých/červených štátov predstavujú hrozbu pre americkú štátnosť a demokraciu, viac ako 80% demokratov a republikánov odpovedalo „ÁNO“.

Asi 80% respondentov z oboch konfrontačných táborov uviedlo, že prežívajú „osobnú ujmu alebo utrpenie v dôsledku politík uplatňovaných opačnou stranou“.

83% červených voličov uprednostnilo tvrdú diktatúru v krajine a silného vodcu, u modrých je tento indikátor nižší, ale aj tak dosť vysoký — 62%.

Citát riaditeľa v úvode spomínaného „Centre of Politics — University of Virginia“ Larryho Sabata:

„Medzi voličmi Trumpa a Bidena existuje hlboká, široká a mimoriadne nebezpečná priepasť. Rozsah pre našu krajinu je nevídaný a nebude ľahké ho napraviť. Sú zjednotení iba vo veciach ochrany demokracie, ale vo veciach zahraničnej a domácej štátnej politiky sa nevedia dohodnúť.“

Možno dodať, že obe skupiny voličov vnímajú vládny systém USA ako systém, ktorý je zavedený v prospech bohatých a mocných.

Pripomeniem, že keď sa v roku 1860 od Únie odtrhlo 11 južných štátov, znamenalo to začiatok občianskej vojny v USA. V dôsledku vojenského konfliktu zahynulo na oboch stranách takmer pol milióna ľudí.

Mali by sme očakávať kolaps USA?

Všetko závisí od samotných Američanov. Slony a osly medzitým ťahajú americkú demokraciu rôznymi smermi.

Vladimir Karasev, špeciálne pre News Front

V USA je predispozícia k rozpadu — sociálny prieskum




Loading…