V USA poukázali na „monštrózne“ možnosti Ruska v Arktíde

V USA poukázali na „monštrózne“ možnosti Ruska v Arktíde

Vďaka zbraniam zdedeným po Sovietskom zväze bolo Rusko dobre pripravené na boj za Arktídu, píše americký časopis „National Interest“.

Podľa autora článku Roberta Farleya sa Moskva počas studenej vojny pripravovala na konfrontáciu so Západom v arktickom regióne. Zhromaždené skúsenosti a veľa druhov zbraní jej umožnili získať „smrtiaci súbor schopností“ pre prípad, že by sa v Severnom ľadovom oceáne stalo „niečo nemysliteľné“.

V prvom rade sa novinár zmienil o ruskej flotile ľadoborcov — najväčšej na svete. Takéto lode sú čoraz populárnejšie kvôli rastúcemu obchodnému záujmu o rozvoj regiónu, vďaka čomu je Rusko „zárukou globálneho prístupu do Arktídy“. Vďaka tomu môže Moskva slobodne plánovať vojenské ťaženie, ako aj stratégiu prístupu k zdrojom v regióne, zdôraznil autor.

Analytik považuje za jednu z najsmrteľnejších ruských zbraní v Arktíde projekt ponorky „Akula“, ktoré označil za „monštrózne“. Veľkosť a obrovský arzenál zbraní ponorky plne kompenzuje jej nedostatok utajenia, tvrdí Farley.

Rusko navyše aktívne využíva lietadlá na oblohe nad Arktídou: napríklad stíhačky MiG-31 sú ako stvorené na „lov“ amerických bombardérov. Novinár si všimol ich silné radary a vynikajúcu manévrovateľnosť. Spomenul tiež bombardéry Tu-95 a protiponorkové lietadlá Tu-142. Aj keď je Tu-95 podľa autora považovaný za jedno z najstarších lietadiel, stále sa „cítia skvele na chladnej oblohe Arktídy“.

Farley tiež upozornil na výcvik ruských špeciálnych síl: sú vyškolení na výsadok a obsadzovanie ťažko dostupných oblastí, na prieskumné akcie a tiež na pomoc pri pátracích a záchranných akciách.






Loading…