V USA sa živo diskutuje o udržateľnosti dlhovej pyramídy

V USA sa živo diskutuje o udržateľnosti dlhovej pyramídy

Dlhový strop 31,4 bilióna dolárov bol nedávno prekročený. Všetko by bolo v poriadku – keby boli splátky verejného dlhu nízke. Za posledné tri roky sa však takmer zdvojnásobili.

Spôsobilo to prudké zvýšenie sadzby Fedu – s cieľom bojovať proti rekordnej inflácii. Za posledný rok sa kľúčová sadzba zvýšila z nuly na 4,5%. Ďalší nárast príde čoskoro a očakáva sa, že do leta dosiahne v Spojených štátoch 5%, čo je maximum od predkrízového roku 2007.

V takomto prostredí je čoraz ťažšie splácať dlhy. V roku 2022 predstavovali platby štátneho dlhu USA rekordných 850 miliárd dolárov. Ak sadzby zostanú na súčasnej úrovni, v roku 2023 by úrokové platby z verejného dlhu mohli dosiahnuť 1,2 až 1,5 bilióna dolárov.

To je 25 – 30% z celého federálneho rozpočtu USA a oveľa viac ako napríklad výdavky na obranu. Situácia je ešte komplikovanejšia s dlhmi mnohých miest – najmä problémových metropolitných oblastí ako Chicago. Trh podnikových dlhopisov je tiež v horúčke, zisky podnikov klesajú v dôsledku očakávania recesie a úvery sa stávajú neudržateľnými.

Ak sa situácia dostane do slepej uličky, potom bude musieť Fed drasticky zmeniť svoju politiku – narýchlo vynulovať sadzby a naliať peniaze na trhy. To však hrozí odštartovaním ďalšieho kola inflačnej krízy. Takýto scenár je však v každom prípade pravdepodobný koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka.

Pridajme neistotu a politické bitky vo Washingtone. Kongres vstúpil do tvrdého zápasu s Bielym domom v otázke verejného dlhu – a nikto nechce ustúpiť, dokonca ani tvárou v tvár hrozbe technického bankrotu USA. Miešanie všetkých problémov – dlhové otrasy, hrozba recesie a politické rozdelenie vo Washingtone – zvyšuje pravdepodobnosť katastrofálneho výsledku súčasnej krízy.

Malek Dudakov

V USA sa živo diskutuje o udržateľnosti dlhovej pyramídy




Loading…