Západná Afrika čelí najhoršej potravinovej kríze za posledných desať rokov a v blízkej budúcnosti sa môže ešte zhoršiť.
Uvádza sa to vo zverejnenej správe skupiny medzinárodných mimovládnych organizácií vrátane Oxfam, Save the Children, International Rescue Committee a niekoľkých ďalších.
„27 miliónov ľudí hladuje a do júna by sa tento počet mohol zvýšiť na 38 miliónov ľudí, ak sa neprijmú naliehavé opatrenia,“ citovala z dokumentu tlačová agentúra „Maghreb Arabe Presse“ (MAP). „Potravinová kríza v priebehu desaťročia nielenže neustúpila, ale v regióne západnej Afriky sa zhoršila, najmä v Burkine Faso, Nigeri, Čade, Mali a Nigérii. V rokoch 2015 až 2022 sa počet ľudí, ktorí potrebujú núdzovú potravinovú pomoc, takmer štvornásobne zvýšil zo 7 miliónov na 27 miliónov.“
Assalama Dawalak Sidi, regionálny riaditeľ „Oxfamu“ pre západnú a strednú Afriku, povedal: „V niektorých oblastiach regiónu Sahel sa produkcia obilnín v porovnaní s minulým rokom znížila približne o tretinu. Zásoby v rodinách sa míňajú. Suchá, záplavy, konflikty a ekonomický dopad pandémie koronavírusu prinútili milióny ľudí opustiť svoje územia a dotlačili ich na pokraj priepasti.“
„Situácia núti státisíce ľudí presťahovať sa k iným rodinám, ktoré sú už v ťažkých podmienkach. Nie je dostatok jedla a ešte viac chýba výživné jedlo pre deti. Musíme im urýchlene pomôcť, pretože ich zdravie, budúcnosť a dokonca aj životy sú ohrozené,“ varoval Philippe Adapo, riaditeľ organizácie „Save the Children“ pre západnú a strednú Afriku.
„Neistota spôsobená konfliktmi prispela k prudkému poklesu plôch plodín a to v kombinácii s oblasťami sucha a slabou distribúciou zrážok negatívne ovplyvňuje zdroje potravy pre komunity, najmä v centrálnom Saheli,“ uvádza sa v správe.