Vedci zistili, že ľudia, ktorí veľa čítajú, majú rôzne štruktúry mozgu

Vedci zistili, že ľudia, ktorí veľa čítajú, majú rôzne štruktúry mozgu

Počet ľudí, ktorí čítajú pre potešenie, neustále klesá. Čo to však znamená pre náš mozog a jeho evolúciu? Medzinárodný tím vedcov našiel odpovede na tieto otázky a zistil, že štruktúra mozgu ľudí, ktorí veľa čítajú, sa líši od štruktúry mozgu tých, ktorí knihy do rúk zoberú len zriedka. Práca bola publikovaná v časopise Neuroimage.

Výskumníci analyzovali dáta s otvoreným zdrojom od viac ako 1000 účastníkov a zistili, že ľudia s rôznou frekvenciou čítania majú rozdiely v anatómii mozgu.

Výskum ukázal, že štruktúra dvoch oblastí v ľavej hemisfére mozgu, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri spracovaní jazyka, sa líši u tých, ktorí veľa čítajú. Ide o predný temporálny lalok a Heschlov gyrus, ktorý je spojený so sluchovou kôrou. Ľudia, ktorí veľa čítali, mali v porovnaní s pravou hemisférou vyvinutejší predný spánkový lalok v ľavej hemisfére.

Je zaujímavé, že nielen vizuálne, ale aj sluchové procesy môžu ovplyvniť schopnosť čítať. Ak chcete spájať písmená so zvukmi reči, je potrebné poznať zvuky jazyka – zručnosť známa ako fonologické povedomie, ktorá je dôležitým predpokladom pre rozvoj čítania detí. Štúdia zistila, že hrubšia sluchová kôra v ľavej hemisfére koreluje s lepším výkonom pri čítaní, čo podporuje hypotézu, že dobré vnímanie zvukov a ich integrácia do slov prispieva k zlepšeniu čítania. Hoci hrúbka kortikálnej kôry nie je vždy určujúcim faktorom pre kognitívne schopnosti, výskum ukázal, že je dôležitá pre komplexné zručnosti, ako je čítanie.

Štruktúra mozgu je plastická a mení sa s rozvojom nových zručností. Napríklad ľudia, ktorí intenzívne študujú jazyk, pociťujú zvýšenú hrúbku kôry v jazykových oblastiach mozgu. To potvrdzuje, že čítanie môže formovať rôznu štruktúru mozgu, najmä v oblastiach spojených s vnímaním a porozumením reči. Aby ste si udržali zdravie mozgu, vedci odporúčajú nezabúdať na čítanie a robiť to čo najčastejšie.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info



Post Views:
25