21. novembra 2024
Najväčší nárast protikresťanských tendencií v Európe zaznamenala organizácia Observatórium pre netoleranciu a diskrimináciu v Európe (OIDAC Europe) vo Veľkej Británii. A to tak zo strany jednotlivcov, ako aj zo strany štátu, jeho inštitúcií, rovnako ako zo strany zamestnávateľov.
OIDAC Europe je organizácia zameraná na klasifikáciu a poskytovanie objektívnych, spoľahlivých a porovnateľných údajov o intolerancii a diskriminácii kresťanov na európskej úrovni. Svoju výročnú správu vydáva na Medzinárodný deň tolerancie, ktorý pripadá na 16. novembra.
Celkovo bolo v 35 európskych krajinách nahlásených za rok 2023 2444 protikresťanských incidentov. Pritom v Anglicku a vo Walese bolo od apríla 2023 do marca 2024 zaznamenaných 702 incidentov, čo je 15-percentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Štúdia skúmala 1 562 respondentov z rôznych kresťanských denominácií a vekových skupín v Spojenom kráľovstve. 56 percent respondentov uviedlo, že pri diskusii o svojom náboženskom presvedčení zažívali nepriateľstvo a výsmech, pričom medzi osobami mladšími ako 35 rokov to bolo až 61 percent. Okrem toho 18 percent respondentov malo pocit, že boli na svojom pracovisku znevýhodnení kvôli svojej kresťanskej viere.
Správa poukázala na jednotlivé prípady diskriminácie, ako napríklad Kristie Higgsovú, ktorá bola prepustená z Farmor’s School vo Fairforde v grófstve Gloucestershire pre údajne hrubé nevhodné správanie po tom, čo súkromne zdieľala príspevok, v ktorom vyjadrila obavy z hodín sexuálnej výchovy na základnej škole. Podobne aj Maureen Martinovú prepustil zamestnávateľ za to, že verejne vyjadrila presvedčenie, že manželstvo je zväzkom jedného muža a jednej ženy.
V Spojenom kráľovstve sa tiež nedávno stali terčom štátneho útlaku kresťania, ktoré boli stíhaní za modlitbu pri potratových klinikách.
V oblasti politiky bol v správe citovaný David Campanale, ktorý bol stranou Liberálni demokrati zrušený ako kandidát kvôli jeho kresťanskej viere. Spomínal sa v nej aj člen mestskej rady Anthony Stevens, ktorý bol zatknutý pred očami svojich detí po tom, čo na sociálnych sieťach zdieľal petíciu podporujúcu slobodu prejavu pre kresťanského kolegu.
Správa zistila, že sekulárne médiá v Európe majú tendenciu „podceňovať protikresťanské násilie, vynechávať konkrétne kresťanské odkazy a niekedy dokonca šíriť skreslené fakty, negatívne stereotypy a očierňovanie kresťanov a kresťanských cirkví“.
Hovorí sa v nej, že „nedostatok protestov proti očierňovaniu kresťanov v médiách naznačuje určitú ľahostajnosť verejnosti k hanlivým prejavom a k porušovaniu ich práv“.
Správa tiež vyjadrila osobitné znepokojenie nad vágnymi alebo subjektívne založenými celoeurópskymi zákonmi o „nenávistných prejavoch“ a nejednoznačne formulovanými zákonmi o verejnom poriadku. Podľa správy tieto opatrenia často prekračujú zamýšľaný rozsah a neprimerane obmedzujú verejné prejavy, aby sa údajne predišlo „nenávisti“ alebo „urážlivosti“, ktoré majú byť údajne vyvolané kresťanskými prejavmi.
Takéto zákony vytvorili situácie, keď sú kresťania kriminalizovaní za vyjadrenie nenásilného náboženského presvedčenia.
V súvislosti s tým zdôraznila štúdia nekonzistentnosť vládnej politiky Spojeného kráľovstva, ktorá síce vyjadruje znepokojenie nad nárastom antisemitských a islamofóbnych incidentov, no neprejavuje takmer žiadnu mieru záujmu voči incidentom proti kresťanom.
V roku 2023 vláda Spojeného kráľovstva oznámila vyčlenenie 28 miliónov libier na financovanie schémy ochrany náboženských stredísk spolu s novou samostatnou schémou – schémou ochrany mešít – podobnou Grantu na ochranu židovskej komunity. Nemoslimským alebo nežidovským náboženstvám však bolo pridelených len 3,5 milióna libier, a to napriek rastúcim obavám medzi kresťanskými komunitami, že ich náboženské miesta sú čoraz viac ohrozené.
BM
Zdroj: Catholic Herald, titulný ilustračný obrázok, zdroj – pexels.com
PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS
Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:
Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!