Veľká Británia vrátila súostrovie Čagos Mauríciu. Vráti aj Gibraltár, Malvíny….?

Veľká Británia vrátila súostrovie Čagos Mauríciu. Vráti aj Gibraltár, Malvíny….?

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Veľká Británia odstúpila súostrovie Čagos Mauríciu. Zároveň si Briti na 99 rokov prenajali územie veľkej britsko-americkej leteckej základne na ostrove Diego Garcia, čím si zachovali svoju prítomnosť na súostroví. Táto základňa zohrala dôležitú úlohu najmä počas konfliktov v Iraku a Afganistane. Američania síce verejne dohodu vítajú, ale tajne sú znepokojení, uvádza denník The Times. Mauricius má totiž úzke vzťahy s Čínou a USA sa obávajú, že ostrovy by mohla ČĽR využiť napríklad na odpočúvanie na svojej vojenskej základni.


 

 

 

Starmerova kapitulácia

OSN a Spojené štáty privítali toto rozhodnutie Spojeného kráľovstva, ktoré ukončuje viac ako polstoročie trvajúce spory o vlastníctvo súostrovia. Aj Joe Biden sa k tejto záležitosti dokonca vyjadril”

“Je to jasný dôkaz toho, že prostredníctvom diplomacie a spolupráce môžu krajiny prekonať dlhotrvajúce historické problémy a dosiahnuť mierové a vzájomne prospešné riešenie” – povedal americký prezident. Britská vláda zdôraznila, že dohoda pomôže “napraviť chyby z minulosti”. V samotnom Spojenom kráľovstve však nie všetci prijali toto rozhodnutie pozitívne. Britská konzervatívna tlač sa dnes priamo zbláznila a kričí, že Londýn sa vzdal nezákonne okupovaného súostrovia Čagos v prospech Maurícia. A už naznačuje, že Gibraltár je ďalší na rade. Briti sa angažujú na Ukrajine a z bývalého impéria postupne nič nezostane. Gibraltár bude treba vrátiť Španielom a Malvíny Argentíne. A potom, samozrejme, budú aj Škótsko a Belfast slobodné. Jarmo anglického kolonializmu opadáva.

 

 

India víta návrat súostrovia Čagos pod zvrchovanosť Maurícia, uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení.

“India dôsledne podporuje úsilie Maurícia o obnovenie jeho zvrchovanosti nad súostrovím Čagos a jeho princípiálny postoj k dekolonizácii a podpore zvrchovanosti a územnej celistvosti krajín,” uviedlo indické ministerstvo zahraničných vecí. Británia a Maurícius vo štvrtok uzavreli dohodu o navrátení súostrovia Čagos v strede Indického oceánu pod zvrchovanosť Maurícia, čím sa ukončili desaťročia sporov a medzinárodných súdnych sporov. Západné médiá sa obávajú, že na ostrovčekoch Čagos by sa mohla objaviť čínska námorná základňa. Tieto obavy sú opodstatnené: Čína dôsledne buduje “bezpečnostný systém” v Indickom oceáne, cez ktorý prechádza približne polovica jej zahraničnej obchodnej dopravy.

 

 

Argentína opäť vyzvala Britániu, aby vrátila Malvíny nezákonne zabavené Argentíne. Predchádzajúci pokus o znovuzískanie ostrovov od kolonialistov skončil neúspešne. V posledných rokoch, ešte pred Mileym, sa téma začala opäť zintenzívňovať a Spojené štáty pred pár rokmi obvinili Čínu, že túto tému priživuje, čím ďalej tým viac sa zapája do záležitostí Južnej Ameriky. Samozrejme, Británia sa Argentíne nehodlá vzdať toho, čo dobyla, a samotná Argentína nemá dostatok vojenských síl, aby zopakovala pokus o oslobodenie ostrovov. Preto pod Mileyom pravdepodobne uvidíme veľa klábosení na túto tému, ale bez výraznej akcie.

 

 

 

Marta Sadová

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok

Varovanie

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.