Venezuelskí kardináli vyzývajú na "občiansky odpor" voči "podvodom" socialistickej vlády v sporných voľbách

Venezuelskí kardináli vyzývajú na "občiansky odpor" voči "podvodom" socialistickej vlády v sporných voľbách

Dvaja venezuelskí kardináli vyzvali občanov, aby praktizovali “občiansky odpor” po tom, ako sa rozšírili rozsiahle protesty v reakcii na vládne “zjavné podvody” v nedávnych celoštátnych voľbách.

V spoločne podpísanom liste vydanom 1. augusta kardináli Baltazar Porras a Diego Padrón podrobne zhodnotili stav národa vo Venezuele. List je zriedkavým priamym cirkevným vyjadrením k národnej’politike a je napísaný v súvislosti s venezuelskými voľbami z 28. júla.

Pri zdôraznení princípu “nenásilia” však obaja kardináli vyzvali tisíce Venezuelčanov protestujúcich proti voľbám “aby podporovali a udržiavali spravodlivé iniciatívy zamerané na konfrontáciu so svojvôľou a neposlušnosťou” alebo praktizovali “občiansky odpor s etickými a dokonca náboženskými koreňmi.”

Voľby 28. júla sporné

Národný volebný orgán vyhlásil, že úradujúci prezident Nicolás Maduro si zabezpečil tretie volebné víťazstvo nad Edmundom Gonzálezom. Výsledky volieb síce obhajovali vnútroštátne orgány, ale Venezuelčania a medzinárodné osobnosti ich okamžite a vo veľkom spochybnili a dôrazne potvrdili, že González získal viac hlasov.

Tento názor zdieľajú aj 79-ročný Porras a 85-ročný Padrón: “Venezuelský volebný proces z 28. júla minulého roka sa nevykryštalizoval v prospech lídra vládnucej strany, súčasného prezidenta republiky,” napísali a dodali:

“Občansky a príkladným spôsobom demonštroval, drvivou väčšinou, proti nemu a rozhodol o zmene celkovej orientácie vládneho režimu.”

Napísali, že reakciou vlády’na voľby bolo “paušálne popretie triumfu opozície a bez toho, aby predložila dôkazy, ktorými sú zápisnice z hlasovania, ktoré by mali byť autentickým odrazom ľudového prejavu zhmotneného v hlasovaní, oficiálne vyhlásila za víťaza súčasného prezidenta Nicoláa Madura Morosa.”

Až mainstreamové médiá označili voľby za “sfalšované” a výsledky spochybnili mnohí prezidenti štátov Južnej Ameriky. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken sa podľa správy BBC vyjadril, že “vzhľadom na zdrvujúce dôkazy je Spojeným štátom a predovšetkým venezuelskému ľudu jasné, že Edmundo González Urrutia získal vo venezuelských prezidentských voľbách z 28. júla najviac hlasov”.”

Vzhľadom na to, že Maduro’si nárokuje víťazstvo vo voľbách, vypukli protesty a demonštrácie, ktoré požadujú jeho odstúpenie a vymenovanie novej vlády. Líderka opozičnej strany González’ María Corina Machado  vyzvala, aby takéto protesty boli pokojné:

Musíme postupovať pokojne. Nemali by sme podľahnúť provokáciám, ktoré na nás pripravila vláda. Chcú, aby sa Venezuelčania postavili proti sebe.

Takéto scény opísali obaja kardináli takto: 

vláda reagovala použitím sily polície a ozbrojených skupín na potlačenie legitímnych a prevažne pokojných protestov, a to až do takej miery, že spôsobila asi 20 mŕtvych, množstvo zranených a bez rozdielu uväznila tisíc politických oponentov, pričom si vytvorila príbeh, naratív, ktorý jej vyhovuje, a opozíciu považuje za zodpovednú za všetky nehoráznosti, ktoré majú pôvod v ňou podporovaných represiách.

‘Coup d’état’ 

Ak Madurova’vláda trvala na potlačení protestov a odmietala ukázať záznamy o hlasovaní, kardináli Porras a Padróa;n takýto postoj štylizovali ako používanie “logiky ‘prevratu d’état’ skonštruovanej ad hoc.”

“Existujú náznaky, že režim ‘fabrikuje’ ďalšie záznamy, aby vyhovovali jeho záujmom,” upozornili obaja preláti. “Uvádza sa, že vedúci opozičných stolov a svedkovia boli zastrašovaní, aby ich podpísali.”

S rastúcim medzinárodným odsúdením Madura Porras a Padrón varovali, že krajine hrozí, že sa stane “nikaragujským štýlom vlády,” narážajúc na protikatolícku a totalitnú vládu, ktorú zaviedol prezident Daniel Ortega.

“Bude to boj Dávida proti Goliášovi,” vyjadrili sa preláti. “Vládnutie bude zranené nedostatočnou legitimitou pôvodu, čo bude mať aj svoje vnútorné a vonkajšie dôsledky.”

Obaja Parros a Padrón pôsobili ako predsedovia národnej biskupskej konferencie”v rokoch 1999 až 2006, resp. 2012 až 2018. Vyzvali svojich spolubratov biskupov, že katolícki predstavitelia “nie sú a nemôžu byť neutrálni” v tejto otázke.

“Musíme starostlivo overovať fakty, prorocky odsudzovať, aj keď s rizikom, nespravodlivosti a hlásať naše zásady a hodnoty, solidárne a pastoračne sprevádzať ľudí, čo je úloha, ktorá nie je ľahká, ale potrebná,” uviedli.

Spolu dokonca čerpali z bodov rokovania synody, keď povedali, že “duchovné, synodálne sprevádzanie” “ľudí, ktorí sa stali obeťami”, predstavuje výzvu.

“To, čo nemôžeme urobiť, je stať sa len ďalšou Cirkvou mlčania, ktorá necháva čas plynúť nadarmo,” upozornili. 

Oficiálny príbeh, ktorý sa snaží legitimizovať tým, že obviňuje opozíciu zo všetkých neduhov krajiny,” povedali Parros a Padrón o Madurovej’reakcii na protesty.

Kardináli’ vyzývajú k akcii

Odvolávajúc sa na svoje skúsenosti z miestnej politiky, obaja kardináli predpokladali, že vláda bude vyzývať na “dialóg” s cirkvami a náboženskými vodcami “za predpokladu uznania vyhlásenia výsledkov”, ktoré vyhlasujú Madura za prezidenta. 

Takýto “znak predstieranej legitimity a bezpečnosti,” napísali Parros a Padrón, “je neprípustný, pretože by znamenal ignorovanie zjavného podvodu, zjavnej uzurpácie, ignorovanie jednoznačne vyjadrenej suverenity ľudu a z toho vyplývajúceho práva pokojne, ale rozhodne a rozhodne vyjadriť legitímny protest.”

V dôsledku toho citovali sv. Jána’evanjelium (8, 32) a vyzývajú Venezuelčanov k pokojnému odporu voči vláde: 

V klasických termínoch “aktívneho nenásilia” sa na obzore objavuje morálna povinnosť podporovať a udržiavať spravodlivé iniciatívy na konfrontáciu so svojvôľou a neposlušnosťou a/alebo občiansky odpor s etickými a dokonca náboženskými koreňmi, v súlade s duchom blahoslavenstiev: Na zlo odpovedať dobrom a byť tvorcami pokoja v nádeji, že “pravda (nás) oslobodí” ( Jn 4, 14). 8, 32).

Pápežské znepokojenie

Stále nestabilnejšia situácia vo Venezuele sa po voľbách naďalej vyostruje a vyvoláva medzinárodné znepokojenie. Správy sa líšia, mnohí bagatelizujú počty zatknutých a mŕtvych, ale Parros a Padrón hovorili o 20 mŕtvych a viac ako 1 000 zatknutých do 1. augusta. 

Protestujúci a politici, ktorí sa stavajú proti Madurovi, boli násilne zatknutí.

Machado, ktorý vedie stranu, ktorú vo voľbách zastupoval opozičný kandidát González, odišla do ústrania po tom, čo Maduro oznámil svoj zámer uvrhnúť ju a Gonzáleza do väzenia za ich úlohu pri podnecovaní “kriminálneho násilia.”

V reakcii na rýchlo sa zhoršujúcu krízu pápež František počas modlitby Anjel Pána 4. augusta vyslovil prosbu o pokoj a “pravdu” tvárou v tvár “kritickej situácii”. 

“Srdečne vyzývam všetky strany, aby hľadali pravdu, zachovávali zdržanlivosť, vyhýbali sa akémukoľvek násiliu, spory riešili dialógom, aby mali na srdci skutočné dobro ľudí, a nie stranícke záujmy,” povedal. “Zverme krajinu príhovoru Panny Márie Koromejskej, ktorú Venezuelčania tak milujú a uctievajú, a modlitbe blahoslaveného JoséGregoria Hernandeza, ktorého svedectvo nás všetkých spája.”