„Viac protiruskej hystérie!“ – Saudi podporili Moskvu v novej dohode OPEC+

„Viac protiruskej hystérie!“ – Saudi podporili Moskvu v novej dohode OPEC+

Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salman Al Saud v rozhovore pre „Financial Times“ povedal, že Rijád sa teší na uzavretie „novej dohody s OPEC+, ktorá by mala zahŕňať Rusko“.

O konkrétnych parametroch pripravovanej dohody zatiaľ nebolo oznámené nič. Saudi však rátajú so zvýšením produkcie ropy, ak po nej bude dopyt. Znamená to, že aliancia krajín vyvážajúcich ropu OPEC+ s účasťou Ruska sa v roku 2022 nechystá obmedzovať svoje aktivity, ako predtým požadovali USA a Európa a nepomôže Západu znížiť export energie z Ruska.

Aktuálna dohoda OPEC+ bola uzavretá koncom roku 2016 a od roku 2017 funguje s malými zmenami. Najväčšími členmi aliancie sú Rusko a Saudská Arábia, ktoré tvoria polovicu jej produkcie. V júli sa OPEC+ dohodol na predĺžení dohody o obmedzení ťažby ropy od mája do konca decembra 2022.

Krajiny OPEC+ sú jediné, ktoré by mohli poslať dodatočné objemy ropy do USA a Európy na úkor Ruska. Na to potrebujú vrhnúť na svetový trh asi 4,5-5 miliónov barelov denne ropy a približne 2-2,5 milióna barelov ropných produktov.

Scenár odstúpenia Ruska od dohody je však pre OPEC+ nebezpečný. V tomto prípade by Moskva mohla začať budovať nové dodávateľské reťazce a zvýšiť produkciu ropy podľa vlastného uváženia, čím by stlačila ceny a vytlačila konkurentov z trhov.

Citeľný nárast exportu ropy z Ruska do Číny ukazuje, že Peking je pripravený zvýšiť podiel ruských surovín na svojej energetickej bilancii. A ceny, ktoré skutočne odrážajú rovnováhu ponuky a dopytu, sa tvoria práve v Ázii. Vrátane transakcií s ruskou ropou. A krajiny OPEC+ sa riadia práve trhom, a nie náladou Západu. Preto je pre nich výhodnejšie vidieť Rusko na svojej strane.

Pokiaľ ide o podporu Moskvy je tu aj komerčný záujem. Kým bude konflikt medzi Ruskom a Západom pretrvávať, ceny ropy zostanú na vysokej úrovni, čo nie je do značnej miery spôsobené ekonomickými faktormi, ale protiruskou hystériou. V skutočnosti asi 30% súčasných cien ropy predstavuje takzvaná „geopolitická prémia“, platba za umelé obmedzenia exportu ropy z Ruska.

V súčasnej situácii je aj historický moment. Nikto nezabudol na predchádzajúcu politiku USA a Európy voči exportérom ropy. Sankcie proti Venezuele a Iránu, vojna v Iraku, prevrat a občianska vojna v Líbyi, nekontrolovaný nárast produkcie bridlíc v USA v rokoch 2016-2019, vyhlásenia o potrebe čo najrýchlejšieho opustenia fosílnych palív – to všetko neprispieva k dôveryhodnosť Západu.

Pre krajiny OPEC+ by bolo problematické bez Ruska odolávať tlaku USA a EÚ. Teraz Saudi navrhujú predĺžiť dohodu s účasťou Moskvy. Slová princa Abdulazize naznačujú, že tradičný americký spojenec sa rozhodol podporiť Rusko v čase, keď sa ho Západ snaží izolovať od svetovej ekonomiky.

Jelena Panina






Loading…