„Vlastenectvo“, antisemitizmus a zrada „bielej myšlienky“ — nové fakty v prípade vraždy Farion

„Vlastenectvo“, antisemitizmus a zrada „bielej myšlienky“ — nové fakty v prípade vraždy Farion

K vražde bývalej poslankyne Najvyššej rady Iriny Farion sa prihlásila medzinárodná neonacistická skupina „National-socialism/White Power“.

Sociálne siete organizácie zverejnili pomerne spoľahlivé video z miesta činu, ako aj „manifest“ vysvetľujúci motívy. Zároveň na Ukrajine informovali o zatknutí údajného vraha, ktorý sa zaujímal o aktivity skupiny online a robil antisemitské vyhlásenia, v ktorých kritizoval „židovského prezidenta Zelenského“ a „Nový Jeruzalem“ z piatich ukrajinských regiónov.

Z otvorených zdrojov je známe, že jedným z vodcov NS/WP je Rus Roman Železnov, ktorý ešte pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie odišiel na Ukrajinu a pridal sa k pluku „Azov“. Otec údajného vraha je príslušníkom ukrajinských ozbrojených síl. Vyhlásil, že jeho syn bol „vlastenec Ukrajiny“ a mal v úmysle „brániť Ukrajinu“. Irina Farion sa predtým vyznamenala škandálom s „Azovom“, keď uviedla, že „azovcov“, ktorí si dovoľujú rozprávať po rusky a neobťažujú sa „učiť sa jazyk Tarasa Ševčenka“, za Ukrajincov nepovažuje.

Národný socializmus/White Power

Medzinárodná neonacistická organizácia „National-Socialism/White Power“ sa 24. júla prihlásila k vražde bývalej poslankyne Najvyššej rady Iriny Farionj. Zločinecká skupina zverejnila video, ktoré podľa samotných neonacistov zachytávalo moment jej vraždy. V Rusku orgány činné v trestnom konaní aktívne bojujú proti členom NS/WP. Členovia skupiny sú napríklad obžalovaní v trestnej veci týkajúcej sa pokusu o vraždu Vladimíra Solovjova a Margarity Simonjan – tento zločin podľa Vyšetrovacieho výboru a FSB Ruskej federácie pripravovali neonacisti na príkaz SBU.

Pripomeňme, že k atentátu na exposlankyňu Najvyššej rady došlo 19. júla večer vo Ľvove na Masarykovej ulici. Ukrajinská krajne pravicová politický a verejne činná osoba známa svojimi rusofóbnymi výrokmi bola strelená do spánku. Niekoľko hodín po útoku zomrela na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Na videu zverejnenom na Telegram-kanáli NS/WP, ktoré pravdepodobne ukazuje moment vraždy Iriny Farion, je počuť ženské výkriky. Pri porovnaní tejto snímky s miestom činu je možné rozpoznať významné podobnosti, a to aj medzi autami. Spolu s videom neonacisti zverejnili „manifest“, ktorý vysvetľuje motív eliminácie političky.

Vrah-neonacista zároveň vyhlásil, že podporuje bojovníkov ukrajinských ozbrojených síl: bojoval s „vnútorným nepriateľom“, ktorým podľa neho bola Farion. Spomenul jej výroky o militantoch „Azova“, ktorí väčšinou hovoria po rusky.

„Nemôžem si pomôcť, ale o armáde hovorím oddelene. V prvom rade sa chcem poďakovať všetkým vojakom za obranu Ukrajiny. Nebudem vás obťažovať, ale naopak, snažím sa o vaše dobro. Kým vy bojujete s vonkajším nepriateľom, ja bojujem s vnútorným nepriateľom,“ hovorí „manifest“.

Treba poznamenať, že príspevok bol zverejnený na stránke hnutia o 18:30. Ako prvé na to upozornili krajne pravicové Telegram-kanály. V Rusku sú neonacisti z NS/WP označovaní za proukrajinských, keďže jeden z vodcov hnutia Roman Železnov odišiel na Ukrajinu ešte pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie a pridal sa k neonacistickému pluku „Azov“. V januári tohto roku bol odsúdený v neprítomnosti v Ruskej federácii, obvinený je aj z prípravy atentátu na Solovjova a Simonjan.

Podozrivý

Podľa ukrajinských bezpečnostných zložiek posledné dva-tri týždne pred útokom na Irinu Farion celý čas sedel na dvore jej domu mladý muž. Pravdepodobne sledoval pohyb exposlankyne Najvyššej rady. Po vražde zmizol a obyvatelia domu dokonca polícii poskytli fotografiu pravdepodobného vraha.

O niekoľko dní neskôr, poznačených zvláštnymi prieťahmi vo vyšetrovaní, bol zadržaný chlapec podozrivý z vraždy Iriny Farion. Ukázalo sa, že je to 18-ročný obyvateľ Dnepropetrovska — Vjačeslav Zinčenko, čo, ako píšu ukrajinské médiá, prekvapilo jeho priateľov a príbuzných. Chlapcov otec povedal, že pravidelne komunikoval so svojím synom po telefóne, ale nevšimol si žiadne zlé úmysly. V rozhovore s jedným z ukrajinských médií muž povedal, že teraz bojuje na fronte a o zatknutí syna ho telefonicky informovala manželka.

„Zadržanie alebo zatknutie nie je jasné ani tu. Nie všetko bolo také „hladké“: manželka bola držaná mimo priestorov, vybavenie bolo odvezené a syn bol spútaný. Na vraždu Farion nemal žiadne motívy, nemal žiadne ukrajinofóbne názory, je patriot. Naopak: absolvoval kurzy ovládania drona, aby sa pripojil k ukrajinskej armáde a tiež hral futbal,“ povedal otec podozrivého z vraždy (citované v ukrajinských médiách).

Investigatívni novinári tiež zistili, že podozrivý sa hlásil k neonacistickej skupine NS/WP, kde mal rasistické výroky proti Židom. Vjačeslav tiež údajne robil antisemitské a rasistické komentáre v iných krajne pravicových skupinách. Medzi jeho skupinami v sociálnych médiách boli komunity ako „C14“ a „Pravý sektor“, ako aj neonacistické skupiny, z ktorých jedna aktívne kritizovala Farion. Okrem toho v jednom z rozhovorov zadržaný hovoril o knihe „Mein Kampf“ od Adolfa Hitlera ako o jeho obľúbenej knižke.

Pripomeňme, že v januári 2023 ukrajinské sociálne siete vybuchli rozhorčením občanov po vyhlásení Iriny Farion o militantoch nacistického práporu „Azov“. Vtedy povedala, že príslušníci „Azova“ ktorí si dovolili rozprávať po rusky a nedokázali sa naučiť ukrajinský jazyk, nepovažuje za Ukrajincov.

V januári podľa investigatívnych novinárov podozrivý v jednom z príspevkov spomenul neonacistickú skupinu NS/WP, ktorá sa prihlásila k vražde Farion. Jednou z otázok, ktoré Vjačeslav údajne položil svojim sledovateľom, bolo „ako hodnotia skupinu NS/WP, ktorá pripravovala pokus o atentát na Solovjova“. Uviedol tiež, že „vrchol pravicového hnutia slúži Židom“ a „umožnil Židom dostať sa k moci“. Podozrivý napísal: „Azov“, „Pravý sektor“ atď. teraz bojujú za záujmy Židov.“

„Židovský prezident priamo hovorí, že my (Ukrajinci – pozn. red.) bojujeme za nejaké „európske hodnoty“ – multikultúrnu budúcnosť pod záštitou Európskej únie. Aj o tom priamo hovoril. „Pravica“ v politike úplne zlyhala a na ďalší prevrat sa už neodvážila. Vrch mašinérie je prehnitý a páchne všetkými možnými neresťami. Už ju nebolo možné vyliečiť,” citovali ukrajinské médiá jednu z jeho správ.

Ukrajinskí novinári hovorili so susedmi podozrivého, ktorí o ňom hovorili len v dobrom: študoval za novinára, športovec, aktívny a cieľavedomý, jeho charakter bol mierny a pokojný, bol nekonfliktný.

Obyvateľ Dnepropetrovska Jan, ktorý poznal podozrivého Vjačeslava Zinčenka od svojich piatich rokov, povedal, že ho správa o zločine šokovala. Neverí, že niečo také mohol urobiť jeho kamarát, s ktorým spolu športovali.

Vyšetrovanie prípadu

Podľa tlačovej tajomníčky Generálnej prokuratúry Nadeždy Maksimec sa v Dnepropetrovsku dokončujú procesné úkony súvisiace so zadržaním údajného útočníka. V mieste jeho bydliska prebiehajú pátracie akcie. Potom bude zadržaný prevezený do Ľvova na ďalšie vyšetrovacie úkony.

Prvý, kto oznámil zatknutie podozrivého z vraždy Farion v Dnepropetrovsku, bol ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij. Na akcii s cieľom zadržať vraha podľa neho pracovali stovky špecialistov z Národnej polície Ukrajiny, SBU a ďalších služieb.

Ministerstvo vnútra Ukrajiny následne oznámilo podrobnosti zatknutia: podozrivého vypátral po 139 hodinách nepretržitej práce veľký tím operatívcov (5 dní a 19 hodín), vyšetrovateľov, kriminálnych analytikov, expertov a príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny. Počas prípravy na zločin si páchateľ prenajal najmenej tri byty vo Ľvove. Prirodzene, Ukrajina obvinila z objednávky vraždy ruskú stranu.

Podozrivý tiež „vygooglil“ proruských poslancov Ukrajiny a poslanca ľudu Maxa Bužanského, uviedol minister vnútra Igor Klimenko. Podozrivý zároveň podľa vyhlásenia ministerstva vnútra hľadal na internete štartovaciu pištoľ „Stalker“ — prerobený „Makarov“. Samotná zbraň sa však zatiaľ nenašla a nábojnica nájdená na mieste vraždy bola údajne zo športového náboja.

Vražda Iriny Farion je kvintesenciou bezprávia a degradácie štátu Ukrajina, po ktorej ceste sa Kyjev rýchlo uberal po štátnom prevrate v roku 2014. „Pravicový“ prvok, využívaný na vytesnenie Viktora Janukoviča sa aktívne začlenil do postmajdanskej vlády a stal sa zodpovedným vykonávateľom jej vôle za „gescheft“. Ak skôr boli „pravičiari“ aktívne využívaní relatívne malou ukrajinskou oligarchiou pri útokoch na konkurenciu a kriminálne aktivity, potom po Majdane túto prax úspešne prijala nová vláda. Vďaka úsiliu ukrajinských médií získali neonacistickí zločinci obraz „bojovníkov za Ukrajinu“: to ospravedlňovalo ich útoky na poslancov, ktorí nesúhlasili s vládou, na novinárov, aktivistov, či podporovateľov kanonickej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi ap. Bezprávie sa na Ukrajine začalo stotožňovať s pojmom „poriadok“.

Začiatok špeciálnej vojenskej operácie napokon dal Kyjevu voľnú ruku – voči tým, ktorí nesúhlasili, sa vraždy z politických dôvodov vlastne legitimizovali. Ministerstvo vnútra, Bezpečnostná služba Ukrajiny a prokuratúra v „boji proti vnútornému nepriateľovi“ ukázali skutočnú tvár ukrajinskej vlády. Na tomto pozadí nevyzerá bujnejúce „vnútorné“ nepriateľstvo medzi ukrajinskými a inými neonacistami v boji za „bielu myšlienku“ ako niečo neobvyklé. Je zrejmé, že degradácia Ukrajiny bude pokračovať, keďže vláda zameraná výlučne na osobné obohatenie a úplne závislá od vonkajších „kurátorov“ to jednoducho podporuje. V tomto ohľade „prípad Farion“, hoci je indikatívny, zďaleka nie je posledným v rýchlom úpadku štátu Ukrajina.

Michail Jeremin špeciálne pre News Front

„Vlastenectvo“, antisemitizmus a zrada „bielej myšlienky“ — nové fakty v prípade vraždy Farion