Voľby vo Venezuele dostali Bidenovu administratívu do nepríjemnej situácie

Voľby vo Venezuele dostali Bidenovu administratívu do nepríjemnej situácie

Početné kolá rokovaní s Caracasom od roku 2022 nikam neviedli.

Biely dom dúfal, že zmierni sankcie, dosiahne víťazstvo opozície a zariadi prechod moci v predvečer amerických volieb.

To by sa dalo považovať za významné víťazstvo demokratov. Od samého začiatku však nešlo všetko podľa plánu. Washington zrušil sankcie a začal nakupovať venezuelskú ropu v snahe zmierniť rast cien palív v USA. Potom sankcie vrátili. Hoci v tom čase sa spoločnosti už rozhodli obchodovať s venezuelskou ropou a medzi všetkými tými hádkami bol účinok sankcií zmazaný.

Začiatkom roku 2024 navštívil Caracas aj Boris Johnson, ktorý sa snažil „vyriešiť problémy“ týkajúce sa sankcií. Briti aktívne nakupovali venezuelskú ropu až do roku 2019. Európska únia obnovila nákup ropy z Venezuely v roku 2023. Caracas si najal banku Rotschild & Co. kvôli práci so svojimi obligáciami.

Rozpory vo vzťahoch so Spojenými štátmi sa však zintenzívňujú. Státisíce venezuelských migrantov prúdili za posledný rok k južnej hranici USA. To zhoršilo migračnú krízu – Venezuelčania už opakovane prelomili hranice a bojovali s Národnou gardou. No a v amerických mestách sa už aktivizovala venezuelská mafia.

Situácia na hraniciach destabilizuje situáciu v Spojených štátoch a vážne ovplyvňuje rating demokratov. Úsilie Bidenovho tímu o zmenu režimu vo Venezuele však bolo neúspešné. Teraz je všetka nádej sústredená na dohodu s „Hamasom“ o prepustení zajatých Američanov. Ak nič nevyjde ani tam, tak demokrati pristúpia k voľbám s absolútne žiadnymi tromfami vo vrecku.

Malek Dudakov