Antibiotiká účinkujú len na baktérie, teda účinné sú len v prípade zápalových ochorení. Ak je pôvodcom vášho ochorenia vírus, nepomôžu vám, skôr uškodia. Lekár vám predpísal antibiotiká a váhate, či ich užívať, lebo ich časté užívanie vraj škodí? Alebo ste, naopak, mrzutí, lebo vám lekár antibiotiká nepredpísal a vy sa domnievate, že by vám pomohli? Je omyl tlačiť na lekára, aby vám hneď, ako máte nádchu, kašeľ alebo horúčku predpisoval antibiotiká. Tieto lieky sú určené na liečbu bakteriálnych infekcií. Ak je pôvodcom vášho ochorenia vírus, tak vám nielenže nepomôžu, ale môžu vám aj poškodiť črevnú imunitu a oslabiť organizmus, takže sa bude horšie brániť aj proti vírusom. Ak príznaky ochorenia nie sú príliš dramatické, máte zvýšenú teplotu, nádchu, bolesti hrdla a kašlete, podľa lekárov stačí domáca liečba – pokoj na lôžku, lieky proti horúčke, dostatok tekutín a vitamínov. Ak je pôvodcom ochorenia vírus, zvýšená teplota by mala do troch dní klesnúť. Lekársku pomoc však určite vyhľadajte, ak horúčka neklesá, vykašliavate alebo smrkáte nepriehľadné hlieny, máte silné bolesti hlavy, silný kašeľ a problémy s dýchaním.
Pri viróze či chrípke vám antibiotiká lekár predpíše v prípade, že sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna. Pri liečbe vírusových ochorení sa v určitých prípadoch používajú antivirotiká.
C-reaktívny proteín – je dôležitý pre určenie zápalu v tele. C-reaktívny proteín je látka bielkovinového pôvodu, ktorý sa vo zvýšenej miere začne vytvárať v pečeni a vylučovať do krvi, keď organizmus napadne baktéria. Normálna syntéza u človeka bez zápalu je 1–10 mg za deň, to znamená, že v krvnom sére sú jej hladiny bežnými metódami nemerateľné a CRP sa vo výsledkoch označuje ako negatívne. Pri zápalovej reakcii možno namerať zvýšené hodnoty už o 4–6 hodín od prepuknutia ochorenia, maximum sa dosahuje o 24–48 hodín. Lekár má väčšinou digitálny tester ale existujú aj domáce CPR testy – treba si však uvedomiť, že CRP je len pomocná metóda. Pre správne stanovenie diagnózy a určenie liečby je okrem stanovenia laboratórnych parametrov nevyhnutné aj dôkladné vyšetrenie pacienta a zhodnotenie jeho stavu.
—-
Baktérie sú: Malé, životaschopné a nebezpečné. Také sú baktérie a vírusy – mikroorganizmy, z ktorých mnohé sú pôvodcami rôznych ochorení. Baktérie sú najrozšírenejšie mikroorganizmy na Zemi a je ich okolo 109 druhov. Sú jednoduchšie ako iné jednobunkové organizmy a zložitejšie mikroorganizmy ako vírusy. Spôsobujú mnohé ochorenia. Baktérie sú jednobunkové a obvykle sú veľké niekoľko mikrometrov. Nájdeme ich v pôde, vode, vo vzduchu, ale i v našom organizme. Niektoré druhy baktérií dokážu prežiť aj v extrémnych podmienkach – napríklad vo vriacej vode sopečných jazier, v najvyšších vrstvách atmosféry a dokonca aj vo vesmíre, kde je vákuum a teplota okolo 270 stupňov pod nulou. Baktérie disponujú bunkovým mechanizmom, ktorý je však aj príčinou ich citlivosti na chemické pôsobenie. Preto na ne zaberajú antibiotiká.
—-
Vírusy parazitujú v bunkách. Sú jednou z najzáhadnejších živých foriem a spomedzi pôvodcov ochorení sú najmenšie. Majú vlastné gény a dokážu vytvárať vlastné bielkoviny a rozmnožovať sa tak, že zničia bunku. Mnohé vírusy vydržia dlhý čas v inaktívnej podobe. Prežijú zmrazenie, var aj pôsobenie chemikálií. Ak nastane príležitosť zaútočiť na živú bunku, dokážu sa rýchlo aktivovať. Na svoju replikáciu potrebujú živé hostiteľské bunky, nedokážu existovať nezávisle mimo bunky, s výnimkou toho, ak sú v inaktívnej podobe.
—–
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Miesto: Bratislava
Účinkujú: Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979, zdravie, antibitiotika, lekár, lekáreň, CPR test
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2016
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia