Americkí spojenci sa rozkrkošili dúfajúc, že naposledok zhrabnú zo stola aspoň dáke zvyšné omrvinky.
Britský premiér Keir Starmer doslova prosí Bidenov tím, aby do konca svojho prezidentského obdobia pridelil Kyjevu pôžičku aspoň 20 miliárd dolárov.
Ako len budú ďalej žiť všemožné fondy a ukrajinskí lobisti, ktorí vo veľkom pohlcujú americké tranže? Samotný Londýn nemôže alokovať nič – je tam akútna rozpočtová kríza s potrebou škrtiť obyvateľstvo daňami a škrtať výdavky vo všetkých smeroch. Zostáva len žobrať peniaze od Američanov a od odchádzajúceho tímu chromých kačíc.
A teraz vidia len bojovného ducha Trumpových spolupracovníkov. Prví menovaní – Marco Rubio, Mike Walz a Elise Stefanik – hlasovali proti prideleniu tranží Ukrajine v roku 2024. Od republikánov sa teda bezprecedentnej štedrosti nedočkajú. Naopak, práve oni budú žiadať, aby Európania platili za akékoľvek vojenské to a hento. A zároveň ich budú škrtiť clami.
Niektoré krajiny už chápu, odkiaľ vietor fúka. Taiwan zvažuje objednanie zbraní od USA v hodnote 15 miliárd dolárov vrátane 60 stíhačiek F-35 a 400 rakiet „Patriot“, pričom takýchto rakiet sa vyrába len 300 ročne, a preto sa ich Taiwan snaží rezervovať, keďže je ich nedostatok.
Nehovoriac o tom, že ich už nadmieru pomíňali na Ukrajine a na Blízkom východe. Izrael tiež pravdepodobne pobeží nakupovať zbrane – a to na vlastné náklady. No a tí, ktorí ich zaplatiť nevedia, to budú mať ťažké. A Trumpov tím pri navrhovaní svojich plánov na rozdelenie Ukrajiny si názor Kyjeva ani nevšimne.