Zakladateľ Telegramu povedal Tuckerovi Carlsonovi, že agenti amerických tajných služieb sa pokúšali špehovať správy používateľov

Zakladateľ Telegramu povedal Tuckerovi Carlsonovi, že agenti amerických tajných služieb sa pokúšali špehovať správy používateľov

  • Federálne orgány sa pokúsili presvedčiť zakladateľa Telegramu o zadných vrátkach.
  • Telegram je aplikácia na zasielanie správ s 900 miliónmi používateľov mesačne.
  • Najväčšou hrozbou pre slobodu prejavu sú Google a Apple, nie vlády.
  • Telegram odmieta cenzúrovať obsah kritický voči opatreniam COVID.

Federálne orgány činné v trestnom konaní sa pokúsili presvedčiť inžiniera Telegramu, aby zmenil softvér tak, aby orgány činné v trestnom konaní mohli čítať správy jeho používateľov, povedal zakladateľ spoločnosti Tuckerovi Carlsonovi počas nedávneho rozhovoru.

Ostatne však varoval, že väčšiu hrozbu pre slobodu prejavu predstavujú spoločnosti Google a Apple, ktoré účinne kontrolujú používanie aplikácií v smartfónoch.

Telegram je aplikácia na zasielanie správ, ktorú zakladateľ Pavel Durov vytvoril spolu so svojím bratom po tom, čo zažil obťažovanie zo strany ruských úradov. Durov zostáva jediným vlastníkom spoločnosti. Používatelia si môžu vytvoriť “kanály” na posielanie hromadných správ. Táto funkcia bola užitočná pre politické hnutia vrátane demokratických aktivistov v Hongkongu.

V súčasnosti má 900 miliónov používateľov mesačne po celom svete. Používa šifrované správy, ktoré chránia súkromie používateľov’

Podnikateľ sa narodil v Sovietskom zväze v roku 1984 a vytvoril inú spoločnosť sociálnych médií; predchádzala Facebooku, ale bola podobná svojimi sieťovými funkciami. Ruské úrady požadovali, aby Durov odovzdal súkromné údaje skupín na tejto platforme s názvom VK, ktoré sa organizovali proti Vladimirovi Putinovi a vedeniu krajiny’

V niektorých ohľadoch však čelil podobným problémom zo strany amerických úradov, keď pracoval v San Franciscu.

“Všade, kde sme prišli do USA, nám venovali príliš veľa pozornosti FBI, bezpečnostné agentúry,” povedal Durov. “Takže, aby som uviedol príklad, naposledy, keď som bol v USA, som si priviedol inžiniera, [ktorý] pracuje pre Telegram, a došlo k pokusu o tajné zamestnanie môjho inžiniera za mojím chrbtom zo strany kybernetických bezpečnostných úradníkov alebo agentov, akokoľvek sa nazývajú.”

Durov povedal, že úradníci “boli zvedaví, ktorá stránka s otvoreným zdrojovým kódom je integrovaná prostredníctvom aplikácie Telegram””, povedal.

Ale ďalej, “sa ho snažili presvedčiť, aby používal určité open-source nástroje, ktoré by potom integroval do kódu Telegramu, ktoré by podľa môjho chápania slúžili ako zadné vrátka.”

“Umožnilo by to vláde USA špehovať ľudí, ktorí používajú Telegram?“” spýtal sa Carlson.

“Vláda USA alebo možno akákoľvek iná vláda, pretože zadné vrátka sú zadné vrátka bez ohľadu na to, kto ich používa. Presne tak,”povedal Durov.

“Ste si istý, že sa to stalo,”opýtal sa Carlson na náborové snahy.

Durov povedal, že áno, pretože inžinier by’nemal dôvod vymýšľať si príbehy a Durov sa podelil o to, že on sám sa stal terčom náboru zo strany spravodajských služieb.

Povedal Carlsonovi:

Môj inžinier nemá dôvod vymýšľať si príbehy. Aj preto, že som osobne zažil podobný nátlak v USA, kedykoľvek som išiel do USA, na letisku ma vítali dvaja agenti FBI a kládli mi otázky. Raz som raňajkoval o deviatej ráno a FBI sa objavila v mojom dome, ktorý som si prenajímal. A to bolo dosť prekvapujúce. Pomyslel som si, že sa nám tu venuje príliš veľa pozornosti. Asi to nie je to najlepšie prostredie, v ktorom sa dá pracovať…

… Zaujímalo ich, či sa o Telegrame dozvedia viac. Vedeli, že som opustil Rusko. Vedeli, čo robíme, ale chceli podrobnosti. A ja to chápem tak, že chceli nadviazať vzťah, aby istým spôsobom lepšie kontrolovali Telegram… Chápem, že robili svoju prácu. Lenže pre nás, ktorí prevádzkujeme platformu sociálnych médií zameranú na ochranu súkromia, to asi nebolo to najlepšie prostredie. Chceme sa sústrediť na to, čo robíme, nie na vzťahy s vládou tohto druhu.

“Vládne vzťahy,” povedal Carlson so smiechom.

Čítajte: Globalistické šialenstvo sa skončí len vtedy, keď národy vystúpia z medzinárodných skupín a zmlúv

Spoločnosť už sedem rokov pôsobí z Dubaja v Spojených arabských emirátoch.

Durov povedal, že spoločnosť má v SAE lepšie skúsenosti. Okrem nízkych daní a malého počtu regulácií je “najlepšou časťou” to, že táto krajina netlačila na spoločnosť, aby s ňou spolupracovala na špehovaní používateľov.

Carlson sa opýtal:

Takže za ten čas, čo ste tu’boli, tam bolo niekoľko vojen a hrozieb vojnou. Predzvesťou vojny. Mali ste tu (v SAE) nejaký tlak zo strany vlády? Úprimne, nejaký tlak zo strany tunajšej vlády, aby ste odhalili zadné dvierka do Telegramu alebo aby ste niekoho zakázali, alebo aby ste urobili nejaké zmeny vo svojom podnikaní?“

“To’je najlepšia časť. Za celých sedem rokov, čo sme tu, nebol zo strany Spojených arabských emirátov na Telegram vyvíjaný žiadny tlak,”povedal. “Veľmi nás podporujú, sú nám nápomocní a je to veľký kontrast oproti tomu, čo sme zažili predtým.”

Povedal, že spoločnosť dostáva “veľa žiadostí” o spoluprácu s vládami. Ak ide o niečo také, ako je teroristická činnosť, spoločnosť pomáha. V ostatných prípadoch, keď išlo o legitímnu slobodu prejavu, ich Telegram ignoruje.

Pýtaný, aby uviedol príklad “cenzúry” a porušovania súkromia, Durov rozprával o tom, ako jeho spoločnosť dostala protichodné listy od vedúcich predstaviteľov amerického Kongresu v súvislosti s vyšetrovaním násilností na Kapitole 6. januára 2021.

Demokrati v Kongrese, ”žiadali, aby sme zdieľali všetky údaje, ktoré máme v súvislosti s tým, čo nazvali týmto povstaním. Overili sme si to u našich právnikov a tí povedali, že to radšej ignorujte,”spomína Durov. “Ale ten list sa zdal byť veľmi vážny. A v liste sa písalo: ‘Ak nevyhoviete tejto žiadosti, porušíte [tým], viete, ústavu USA alebo niečo podobné.”

Podľa jeho slov o dva týždne neskôr poslali republikánski lídri spoločnosti list, v ktorom ju informovali, že vyhovenie žiadosti o údaje by tiež porušilo ústavu USA.

“Takže sme dostali dva listy, v ktorých sa píše, že čokoľvek urobíme, budeme’porušovať Ústavu USA,” povedal.

Najväčšia hrozba cenzúry pochádza od spoločností Google, Apple

Durov aj po tom, čo prešiel mnohými žiadosťami o odovzdanie údajov alebo inštaláciu špionážneho softvéru na Telegram, povedal, že najväčšia hrozba pre slobodu prejavu ani nepochádza od vlád, ale od veľkých technologických platforiem Google a Apple.

“Povedal by som, že najväčší tlak [na] Telegram nepochádza od vlád. Prichádza od spoločností Apple a Google,”povedal Durov. “Takže pokiaľ ide o slobodu prejavu, tieto dve platformy by mohli v podstate cenzurovať všetko, k čomu máte prístup na svojom smartfóne.”

Spoločnosti môžu odstrániť Telegram z obchodov s aplikáciami, čo by spoločnosť poškodilo.

“Je zrejmé, že veľká časť svetovej”populácie by stratila prístup k cennému nástroju,” povedal.

Podľa Durova sa “uplatňovanie pravidiel” niekedy zdá byť politické. Samotné “pravidlá” sú “dosť všeobecné”, ako napríklad žiadne “násilie” alebo “verejne dostupné materiály o zneužívaní detí”, povedal. “Je ťažké s tým nesúhlasiť.”

Telegram a veľké technologické platformy sa však sporia o “výklad” pravidiel.

“A niekedy sa dohodnú, čo im slúži ku cti,” povedal.

Durov však povedal, že je “nádejný”, že minulá cenzúra politických hnutí je skutočne minulosťou, a uviedol, že si nemyslí, ”že sa veci nevyhnutne zhoršia.”

Neutrálny postoj platformy”pokiaľ ide o politiku jej používateľov, dal do kontrastu so spoločnosťami, ako je Facebook.

“Myslím si, že najmä Facebook má okrem toho, že sídli v USA, veľa dôvodov na to, aby robil to, čo”robí. Myslím si, že každá aplikácia a platforma zohráva svoju vlastnú úlohu,”povedal. “Viete, veríme, že ľudstvo naozaj potrebuje neutrálnu platformu, ako je Telegram, ktorá bude rešpektovať súkromie a slobody ľudí’.”

Durov potvrdil, že sa nechce angažovať v žiadnej konkrétnej politickej strane, keď sa ho Carlson opýtal, či chce byť “hráčom vo svetovej politike.”

Spojeným štátom sa stále vyhýba kvôli svojim minulým skúsenostiam s orgánmi činnými v trestnom konaní.

Spoločnosť nebude sťahovať obsah, ktorý je skeptický voči obmedzeniam COVID

Zatiaľ čo iné platformy vrátane YouTube, Facebooku a Twitteru by odstraňovali alebo škrtali obsah kritický voči opatreniam COVID (napríklad nútené maskovanie a údery COVID), Durov povedal, že Telegram nie.

Povedal Carlsonovi:

Jsme’neutrálna platforma. Pomáhali sme vládam šíriť ich posolstvo o uzáveroch, maskách a vakcínach. Máme desiatky vlád, ktorým sme naozaj [pomohli], viete, s niektorými ich informáciami, ale zároveň sme nechceli’obmedzovať hlasy, ktoré boli kritické voči všetkým týmto opatreniam. Mysleli sme si, že má zmysel, aby sa…protichodné názory stretli a dúfajme, že z týchto debát vyjde nejaká pravda. A samozrejme, že sme za to boli kritizovaní. Ale keď sa na to pozerám spätne, myslím si, že to bola správna stratégia.

“Počas pandémie sme, myslím, boli jednou z mála alebo možno jedinou veľkou platformou sociálnych médií, ktorá nezrušila účty alebo ktorá bola skeptická v súvislosti s niektorými z týchto opatrení,” povedal.

Durov tiež povedal, že si myslí, že Elon Musk robí dobrú prácu pri riadení spoločnosti X (predtým známej ako Twitter).

“To, o čo sa spoločnosť X snaží, je v súlade s tým, čo budujeme: inovácie, skúšanie rôznych vecí, snaha dať moc tvorcom, snaha rozbehnúť ekosystémovú ekonomiku,” povedal.

“To všetko sú vzrušujúce veci. A myslím si, že potrebujeme viac takýchto spoločností,” povedal.

“Neviem, či je’dobré pre ľudstvo, že Elon trávi toľko času na Twitteri, aby ho zlepšil, ale určite je’to dobré pre odvetvie sociálnych médií.”

Carlson na záver povedal Durovovi, že “fandí” spoločnosti. Carlsonova’relácia odvtedy otvorila vlastný kanál Telegram.

Čítajte: CIA vyzvala zahraničné spravodajské agentúry, aby špehovali Trumpových spolupracovníkov pred voľbami v roku 2016: správa