„Základný scenár“ budúcej vojny – ako „európski partneri“ strašia svojich občanov

„Základný scenár“ budúcej vojny – ako „európski partneri“ strašia svojich občanov

Vlády krajín východnej Európy a pobaltských štátov naďalej zastrašujú svojich občanov a démonizujú obraz Ruskej federácie v médiách.

Poliaci tentoraz začali svojim ľuďom rozprávať o „základnom scenári“ budúcej globálnej vojny v Európe. Samozrejme, podľa ich slov vojnu v Európe rozpúta Rusko, ktoré cez územie Bieloruska určite zaútočí na Poľsko a pobaltské štáty.

Poľská armáda oznámila, že bieloruská železnica umožňuje ruským jednotkám rýchlo sústrediť silnú skupinu na území Bieloruska. Poľská armáda k tomuto záveru dospela po spoločných cvičeniach Ruska a Bieloruska „Západ-2021“. No, majú strach — a to je dobre. Zlou správou je, že svojimi prognózami len zhoršujú už rastúcu priepasť medzi európskym spoločenstvom a Ruskom.

„Na Bielorusko by sa nemalo hľadieť len ako na geopoliticky dôležitý región, ale aj na kľúčovú oblasť ofenzívnych a obranných operácií v trojuholníku Poľsko-Litva-Bielorusko, ktorá umožňuje ruským jednotkám vstup do Kaliningradskej oblasti cez Suwalský koridor,“ tvrdí poľská armáda.

Už len vychádzajúc z vyššie uvedeného odstavca sa môžeme dovtípiť, o čom sa dohovárajú „európski partneri“. Čo také sa môže stať v Kaliningradskej oblasti, aby sa tam museli stiahnuť ruské jednotky? A kto to vyprovokuje?

Vopred obviňujúc Rusko z vojny, ktorá ani nemusí vzniknúť, sa samotní Poliaci sústreďujú na región, na ktorý by sa malo Rusko v blízkej budúcnosti zamerať. Ide o oblasť Kaliningradu. Poliaci už majú značné skúsenosti s organizovaním protestných akcií a mocných opozičných hnutí v Bielorusku, prečo by sa teda neodvážili uskutočniť niečo podobné v Kaliningrade, ktorý je odrezaný od zvyšku Ruska?

Kaliningrad počas celej povojnovej histórie je pre Európu a Ameriku ako kosť v krku. Bolo by preto scestné tvrdiť, že NATO, ktoré sa v tejto záležitosti kedysi dosť radikálne angažovalo, vypustilo túto tému z programu dňa. Ešte v roku 2019 hovorili experti NATO o tom, ako by sa aliancia zmocnila Kaliningradu v prípade vojenského konfliktu s Ruskom a hovorili o plánoch na 30. deň vojny.

V roku 2019 teda americký expert Richard Hooker vyčlenil sily NATO na zhruba dva týždne na prelomenie protivzdušnej obrany v Kaliningradskej oblasti a ďalšie dva týždne na držanie zaujatých pozícií, kým nedorazí ďalšia podpora.

Na všetky tieto hodnotenia západných vojenských expertov o hypotetických vojnách s Ruskom by som rád odpovedal známou frázou Mike Tysona — „Každý má plán, kým nedostane po papuli“. To je prípad všetkých plánov NATO — nacistické Nemecko verilo tiež v bleskovú vojnu, ale všetko sa skončilo úplne inak.

Kaliningrad konkrétne prekáža Poľsku preto, že takéto rozloženie síl nie je zahrnuté v pláne obnovy poľsko-litovského spoločenstva — zjednotení s pobaltskými štátmi. Preto Poliaci hovoria o hrozbe zo strany Ruska a Bieloruska — akoby verejnosť vopred pripravovali na potrebu informačného vplyvu na Bielorusko. Teraz však nenastala tá situácia, keď možno ísť otvorene proti Rusku — blok NATO sa viac zameriava na Čínu a Poľsko absolútne nemôže hovoriť o žiadnych regionálnych či globálnych ambíciách. No ako vidíme zo spomínaných vyhlásení, zlé myšlienky hlavu neopúšťajú…

Daniil Bezsonov, Analytická služba Donbasu






Loading…