Pokus Západu odtrhnúť Bielorusko od Ruska zlyhal.
Oznámil to dnes, 31. marca, Alexander Lukašenko na stretnutí s guvernérom regiónu Penza v Rusku Olegom Melničenkom.
Po roku 2020 prežívalo Bielorusko podľa neho veľmi vážne obdobie: krajina sa pripravovala na referendum o zmene ústavy.
„Demokratizovali sme ju. Museli sme sa pohnúť vpred. A viete, mnohí v našej spoločnosti navrhovali nezorganizovať referendum po udalostiach v roku 2020. Kategoricky som sa proti tomu ohradil: sľúbili sme. Referendum prešlo a viete, také ticho. Dokonca aj Západ sa upokojil: nie je čo povedať. A výsledky referenda sú o jeden a pol percenta lepšie ako v prezidentských voľbách. Máme naozaj pokojnú situáciu,“ zdôraznil.
Lukašenko zároveň dodal, že Západ sa pokúsil zorganizovať Majdan v Bielorusku podľa ukrajinského scenára, no nič z toho nebolo.
„Bola tu túžba odrezať nás a nakresliť červenú čiaru pre Rusko. Neuspeli. Teraz chodia a škrípu zubami — nevyšlo to, musia to nejako otočiť. Preto sa zavádzajú sankcie voči Rusku a, úprimne povedané, voči Bielorusku, aby Rusko neobišlo svoje sankcie,“ povedal bieloruský líder.
V tejto súvislosti zdôraznil osobitný význam rozvoja bielorusko-ruských vzťahov v hospodárskej oblasti.
„Špeciálnym smerom, a to je to, čo neustále zdôrazňujeme s prezidentom Ruska, je aktívne vytváranie spoločných podnikov. Tu a hlavne vo vašom okolí. V oblasti strojárstva, poľnohospodárstva, vedy a techniky,“ povedal bieloruský prezident a dodal, že súhlasí s Vladimirom Putinom, že strany navzájom aktívne využívajú svoj potenciál a vývoj v určitých oblastiach.
Podľa neho „tam, kde sú väčšie možnosti, tam, kde sú v Rusku vyspelé technológie, tak ich treba použiť“.
„Musíme však vytvoriť spoločné podniky. Potom sa nebude klebetiť o jednom štáte, jednotnej mene a podobne. Ekonomika nás privedie na túto úroveň a povedie k tomu, čo by malo existovať medzi našimi štátmi. Ekonomika je základom každého vzťahu. Pracujeme týmto smerom,” zdôraznil bieloruský líder.
Pripomeňme, že Bielorusko a Rusko budujú úniu od roku 1999. Strany už majú pripravených 28 odborových programov zameraných na rozvoj hospodárskej spolupráce. V súvislosti so západnými sankciami uvalenými na Bielorusko a Rusko Minsk ráta s prehĺbením bilaterálnych väzieb.