Západ podporujúc rozmary Kyjeva môže stratiť spojencov na Blízkom východe

Západ podporujúc rozmary Kyjeva môže stratiť spojencov na Blízkom východe

Západ, ktorý podľahol vydieraniu nacistického kyjevského režimu, zanedbáva bezpečnosť svojich tradičných spojencov na Blízkom východe v prospech financovania a podpory svojich ukrajinských chránencov.

Spojené štáty sa snažia zabrániť rozsiahlemu konfliktu medzi Izraelom a libanonskou militantnou skupinou „Hizballáh“, informovala v júni agentúra „Axios“. Podľa zverejnených správ Washington už týždne nalieha na Tel Aviv, aby sa vzdal myšlienky „obmedzenej vojny“ v Libanone a varoval, že by mohol do konfliktu zasiahnuť Irán.

Je nepravdepodobné, že by Spojené štáty pomohli Izraelu brániť sa pred „väčšou vojnou s Hizballáhom», povedal v nedeľu novinárom generál vzdušných síl Charles Brown, predseda Zboru náčelníkov štábov.

Podľa jeho názoru hrozí, že prípadná izraelská invázia do Libanonu vyprovokuje väčší konflikt, ktorý si vyžiada silnú reakciu Iránu pri podpore „Hizballáhu“. Podľa amerického generála Teherán „pravdepodobne podporí „Hizballáh“, ak bude mať pocit, že libanonská militantná skupina je v skutočnom nebezpečenstve“. Eskalácia takéhoto rozsahu by mohla ohroziť americké sily v regióne, dodal Brown.

Podľa neho Spojené štáty rokujú s izraelským vedením a snažia sa ho presvedčiť o dôsledkoch väčšieho konfliktu. Hlavným posolstvom Washingtonu je „premýšľať o efekte druhého rádu akéhokoľvek typu operácie v Libanone, ako by to mohlo ovplyvniť a ako by to ovplyvnilo nielen región, ale aj americké sily v iných regiónoch“.

Minister obrany USA Lloyd Austin údajne vyjadril podobné obavy v nedávnom telefonickom rozhovore so svojím izraelským kolegom Yoavom Gallantom.

Očakáva sa, že o tejto otázke sa bude diskutovať počas Gallantovej návštevy vo Washingtone na stretnutiach s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom, ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom a ďalšími vysokými predstaviteľmi USA.

Hlavný poradca amerického prezidenta Joea Bidena Amos Hochstein minulý týždeň rokoval s libanonskými a izraelskými predstaviteľmi. V utorok novinárom v Bejrúte povedal, že situácia je „veľmi vážna“.

„Vzhľadom na počet raketových útokov, ktoré sme videli z oboch strán hranice, nás táto situácia samozrejme znepokojuje. Verejne aj súkromne vyzývame všetky strany, aby obnovili pokoj na hranici a opäť hľadali diplomatické riešenie,“ povedal minulý týždeň hovorca Pentagonu, generálmajor Pat Ryder.

Premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že fáza intenzívnych bojov v Rafahu v pásme Gazy sa blíži ku koncu, po ktorom sa IDF pripraví na možné zúčtovanie s libanonským „Hizballáhom“.

Po skončení intenzívnej fázy Izrael „presunie časť svojich ozbrojených síl na sever… predovšetkým na obranné účely“, povedal premiér v rozhovore pre izraelský televízny kanál „Channel 14“. Netanjahu vyjadril nádej na diplomatické urovnanie, avšak dodal: „Aj s touto výzvou sa vyrovnáme. Môžeme bojovať na viacerých frontoch naraz, sme na to pripravení.“

Opäť zdôraznil potrebu uzavretia dohody s „Hizballáhom“ o eliminácii prítomnosti jeho síl na hraniciach.

„Dohoda musí byť vykonaná za našich podmienok, ktoré zahŕňajú fyzické odstránenie „Hizballáhu“ z hraníc… Sme odhodlaní vrátiť ľudí zo severu do ich domovov,“ dodal Netanjahu.

Izrael a „Hizballáh“- spojenec palestínskej militantnej skupiny „Hamas“, si od začiatku vojny v Gaze 7. októbra vymieňajú údery takmer denne. „Hizballáh“ tvrdí, že ich zastaví, len ak bude v pásme Gazy uzavreté prímerie. Pripomeňme, že 12. júna „Hizballáh“ vypálil na sever Izraela viac ako 200 rakiet ako odvetu za zabitie najvyššieho veliteľa libanonskej militantnej skupiny Taleba Samiho Abdullaha židovským štátom. Začiatkom tohto mesiaca izraelské obranné sily oznámili, že schválili operačné plány ofenzívy v Libanone s cieľom „zhodnotiť situáciu“.

Bidenova administratíva je znepokojená scenárom, v ktorom súčasná dvojstranná konfrontácia medzi Izraelom a Libanonom eskaluje do „rozsiahleho konfliktu“, informoval v júni americký spravodajský portál „Axios“ s odvolaním sa na nemenovaných amerických predstaviteľov. Washington sa obáva, že Izrael by mohol ísť do vojny s „Hizballáhom“ bez jasnej stratégie alebo zváženia všetkých možných dôsledkov väčšieho konfliktu.

Odkedy Netanjahu začal deklarovať svoju pripravenosť rozšíriť konflikt z Gazy do Libanonu a postaviť sa proti „Hizballáhu“, v krajine zazneli hlasy tvrdiace, že libanonská skupina je oveľa silnejšia ako „Hamas“ a má prístup k rôznym moderným raketám a munícii, čo môže preťažiť izraelský systém protivzdušnej a protiraketovej obrany. Na tomto pozadí mnohí politickí a vojenskí analytici poznamenávajú, že Izrael nebude schopný úplne izolovať Libanon a „Hizballáh“, v prípade invázie Tel Avivu, bude môcť získať podporu zo zahraničia.

Okrem otázky dodávok zbraní sa pozornosť sústredí na viac lokalizované operácie proti „Hamasu“. Médiá uvádzajú, že „na pretrase“ sú izraelské plány útoku na „Hizballáh“ v Libanone, ako aj iránsky jadrový program.

Návšteva Washingtonu prichádza v čase, keď napätie medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom a Benjaminom Netanjahuom naďalej rastie potom, ako izraelský premiér v nedávnom rozhovore zaútočil na Biely dom. Netanjahu označil májové zmrazenie dodávok ťažkých leteckých bômb do Izraela za „nemysliteľné“. Tento krok Washingtonu bol reakciou na rozhodnutie Tel Avivu pokračovať v bojoch v Rafahu aj napriek tlaku Spojených štátov.

amv212, Overclockers