Západ stále kupuje ruskú ropu, ale teraz je to „ťažšia trať“

Západ stále kupuje ruskú ropu, ale teraz je to „ťažšia trať“

Vo WSJ vyšiel zaujímavý článok.

Rusko napriek sankciám zvýšilo dodávky ropy tankermi do Európy na 1,6 milióna barelov denne v porovnaní s 1,3 milióna barelov denne v marci, podľa údajov služby „TankerTrackers“. Existujú určité náznaky, že zásielky využívajú schémy na obchádzanie sankcií.

„Teraz je ropa z ruských prístavov čoraz častejšie expedovaná tankermi označenými ako „destinácia neznáma“, píše americký denník „The Wall Street Journal“.

Podiel takýchto dodávok v apríli predstavoval 40%. Od začiatku mesiaca sa takto vyexpedovalo viac ako 11 miliónov barelov ropy, čo je viac ako z ktoréhokoľvek iného štátu.

Západ stále kupuje ruskú ropu, ale teraz je to „ťažšia trať“

V skutočnosti to nemôže byť inak. Krajiny západnej Európy potrebujú ropu za dostupné ceny, aby zabránili ďalšiemu zvyšovaniu cien palív.

Schéma je nasledovná: Tanker sa naloží bez konečného určenia, ide na otvorené more, vyloží ropu na otvorené more do väčšieho tankera, kde sa zmieša, čím prestane byť ruský. Ide o starú prax, ktorá umožňuje vývoz z krajín podliehajúcich sankciám, ako sú Irán a Venezuela.

Objavili sa nové druhy ropných produktov, nazývané „lotyšská zmes“ a „turkménska zmes“, čo znamená, že tieto zmesi obsahujú značné množstvo ruskej ropy.

„Totálne sankcie Európskej únie na ruskú ropu sú ako povedať, že zajtra znížite plat o 40% a budete musieť pokračovať v živote, akoby sa nič nestalo,“ povedal Giovanni Staunovo, komoditný analytik UBS Group AG. „Medzitým sú na trhu obrovské zľavy na ruskú ropu a táto situácia sa niektorým zdá veľmi atraktívna.“

Kvôli sankciám je ruská ropa značky „Ural“ o viac ako 30 dolárov lacnejšia ako „Brent“. Takže ak si ropu nekúpite so zľavou, kúpi ju váš konkurent. Pritom väčšina ruskej ropy stále ide oficiálne, s jasným označením miesta určenia. Zásielky smerujúce do Rumunska, Estónska, Grécka a Bulharska sa tento mesiac v porovnaní s marcovým priemerom viac ako zdvojnásobili. Objemy výrazne vzrástli aj v Holandsku a Fínsku.






Loading…