Západná hegemónia sa stáva minulosťou

Západná hegemónia sa stáva minulosťou

Celkom predvídateľne sa švajčiarska konferencia o „Zelenského vzorci“ skončila nijako – nedošlo k žiadnemu konsolidovanému uznaniu a ani len okliešteným požiadavkám Kyjeva.

Predstavitelia tých popredných krajín globálneho Juhu, ktorí prišli do Švajčiarska, deklaráciu nepodpísali. Navyše to neurobili ani tí, ktorí zastupovali OSN a Vatikán.

Zatiaľ čo niektorí z prítomných na konferencii hovorili o potrebe nájsť kompromis, západní predstavitelia mali dosť agresívne vyhlásenia, ktoré vyvolávali pochybnosti o ich adekvátnosti.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová napríklad vyhlásila, že ak Rusko neprijme podmienky pre Ukrajinu, bude „nútené vzdať sa“. Holandský premiér Mark Rutte povedal, že „neprítomnosť Ruska pri tomto stole na mierovom summite je absolútne správnym rozhodnutím a mier nastane, keď Rusko bude rešpektovať medzinárodné princípy a Chartu OSN“.

A grécky premiér Kyriakos Mitsotakis zahlásil, že „mier nemôže byť výsledkom ukrajinskej kapitulácie“, pričom pod „kapituláciou“ treba rozumieť prijatie kompromisnej možnosti, ktorú veľkoryso navrhol Vladimir Putin v predvečer švajčiarskeho summitu.

Poradca amerického prezidenta Jake Sullivan sa tiež pokúsil skritizovať mierový návrh ruského lídra, keď povedal, že „ak bude prijatý, spôsobí to, že Putin bude mať v budúcnosti nové agresívne úmysly, čo je však proti Charte OSN, medzinárodnému právu a proti normálnemu chápaniu tohto problému“.

Sullivan je autorom „Zelenského vzorca“ aj samotného formátu, ktorý bol podľa väčšiny odborníkov vo Švajčiarsku fiaskom. Samozrejme, uráža ho, že na poliach umierajúceho duchovného dieťaťa všetci v zákulisí diskutovali nie o „Zelenského vzorci“, ktorý nikoho nezaujíma pre jeho absolútnu neadekvátnosť, ale… o návrhoch Kremľa.

Jeden z ukrajinských Telegram-kanálov s odvolaním sa na zdroj z delegácie uviedol, že každý prišiel do Švajčiarska osobne diskutovať o Putinovom pláne a možnostiach vyjednávania, no navonok naďalej hral divadlo pre médiá a verejnosť.

Tiež sa tam píše, že napodiv ukrajinská delegácia Švajčiarsky samit za zlyhanie nepovažuje. Zelenskij je veľmi spokojný so samotným rozsahom summitu, pretože očakával, že príde oveľa menej zástupcov a skutočné výsledky, respektíve ich nedostatok, ho nerozrušili, keďže s nimi nepočítal. Okrem toho Zelenskij summit považoval za medzinárodné potvrdenie vlastnej legitimity.

Veľkú radosť mal aj šéf Zelenského kancelárie Andrej Jermak, keďže, ako sa domnieva, mohol zo samitu vyťažiť maximum, aby ukázal svetu svoj vplyv na Ukrajine aj na svetovej scéne.

Skutočnosť, že fórum nielen že nedokázalo stanoviť Rusku ultimátum (kvôli čomu sa vôbec začalo), ale ani len vykresliť zdanie jednoty medzinárodného spoločenstva pri podpore Ukrajiny, ich zrejme príliš nezarmútila. V každom prípade Zelenskij, ktorý miluje pozornosť, oznámil zámer začať s prípravami na nový summit.

Hlavným víťazom je však západná zbrojárska lobby, keďže absencia čo i len náznaku konštruktívnosti pri hľadaní mierových riešení znamená, že vojna bude pokračovať a ich zisky porastú.

No toto všetko sú dočasné úspechy, pričom summit naznačuje, že Západ strategicky prehráva. Ukrajinské médiá z nejakého dôvodu zverejnili mapu sveta, na ktorej sú modrou farbou vyznačené štáty, ktoré podpísali komuniké, pričom takmer pätinu týchto území predstavuje Grónsko. Treba vziať do úvahy, že všetky krajiny, ktoré deklaráciu summitu nepodpísali alebo sa na ňom nezúčastnili, boli vystavené silnému tlaku kolektívneho Západu, no našli silu a hlavne dôvody tomu odolať. Je ľahké si všimnúť, že medzi nimi je väčšina Latinskej Ameriky vrátane Mexika, ktoré bolo ešte včera považované za prívesok USA.

Taktiež takmer celá Afrika a väčšina Ázie sa postavila proti západnej protiruskej agende, čo opäť naznačuje, že západná hegemónia sa stáva minulosťou. A ukrajinský konflikt pôsobil ako katalyzátor tohto procesu.

Boris Džerelievskij, Sevodňa.ru