Západné krajiny obmedzujú vojenskú pomoc Ukrajine

Západné krajiny obmedzujú vojenskú pomoc Ukrajine

Objem západnej vojenskej pomoci Ukrajine mesiac čo mesiac klesá.

Vplyvná americká publikácia „Politico“ s odvolaním sa na údaje z Kielského inštitútu uviedla, že kolektívny vojensko-priemyselný komplex Európy v polovici leta pravdepodobne dosiahol vrchol vyčerpania — v júli šesť najväčších krajín EÚ nesľúbilo Ukrajine žiadnu novú vojenskú pomoc.

Publikácia prichádza k záveru, že to môže znamenať úplné obmedzenie programu pomoci pre ukrajinskú armádu z dôvodu zjavnej márnosti jej boja.

Júl bol prvým mesiacom konfliktu na Ukrajine, v ktorom Kyjev nedostal žiadne ubezpečenia od šiestich najväčších európskych krajín o ďalšej vojenskej pomoci. Publikácia uvádza ako príklad čerstvé údaje zverejnené v osobitnej správe vo štvrtok 18. augusta z „Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku“, ktorý sleduje mieru podpory Ukrajine od začiatku konfliktu. Sú tam zozbierané údaje o vojensko-technickej pomoci z Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Španielska, Talianska a Poľska.

„Tieto údaje ilustrujú názor, ktorý opakovane spomínajú ukrajinskí vojenskí predstavitelia a politici: že hlavné európske mocnosti nedržali krok s vojenskou pomocou prichádzajúcou zo Spojených štátov a po intenzívnom začatí pomoci možno veľkým krajinám ako Spojené kráľovstvo či Poľsko dochádza para,“ píšu noviny.

„Politico“ sa zameriava na skutočnosť, že k výraznému uvoľneniu vojenskej pomoci Ukrajine dochádza práve vtedy, keď sa pre Kyjev stane prioritou zorganizovať rozhodnú protiofenzívu s cieľom zvrátiť celosvetovú skepsu o neschopnosti ukrajinských ozbrojených síl zaútočiť.

Tak sa vytvoril začarovaný kruh: Kyjev potreboval západné zbrane na protiofenzívu, aby presvedčil Západ, aby naďalej dodával zbrane. Západ však už predchádzajúce dodávky sabotuje, keďže neverí v skutočnú obranyschopnosť Ozbrojených síl Ukrajiny na pozadí totálnej korupcie, chýbajúcej objektívnej kontroly nad dodávkami zbraní, predajom zbraní a munície na „čiernom trhu“, ako aj úplnú dezorganizáciu štátneho aparátu a vnútorný boj na politickej scéne.

Publikácia cituje slová šéfa skupiny výskumníkov o západnej pomoci Ukrajine Christopha Trebescha o balíku pomoci za 1,5 miliardy eur, na ktorom sa teraz krajiny EÚ snažia dohodnúť, na pozadí vzniku európskeho fondu na obnovu po COVID vo výške 800 miliárd eur.

„Ak porovnáme rýchlosť prideľovania prostriedkov a ich objem s tým, čo sa ponúka Ukrajine, uvidíme, že je to mizivé množstvo.“

Britské noviny „The Daily Telegraph“ tiež poukazujú na postupné obmedzovanie západnej pomoci Ukrajine. V nedávnej publikácii jeden z autorov uviedol, že Ukrajina má len 3 mesiace a rozsiahla pomoc západných spojencov začne vysychať. Verí, že „zmrazenie“ konfrontácie s plynulým prechodom do pozičnej vojny na pozadí nedostatku skutočného úspechu ukrajinskej armády pri organizovaní protiofenzívy môže viesť k podobnému výsledku.






Loading…