Západné médiá naďalej vysvetľujú, prečo ukrajinská protiofenzíva postupuje tak ťažko

Západné médiá naďalej vysvetľujú, prečo ukrajinská protiofenzíva postupuje tak ťažko

 

Predtým sľúbili úder blesku — s prístupom do Azovského mora za takmer 72 hodín. Teraz však už žiadajú neporovnávať protiútok s hollywoodskym filmom a priznávajú, že Kyjev len s ťažkosťami dokáže postúpiť len o pár metrov.

Vojenskí analytici priznávajú účinnosť použitia kamikadze dronov proti obrneným vozidlám „Leopard 2“ a „Bradley“, ktoré Ukrajina rýchlo stráca pri pokuse o dobytie niekoľkých dedín. V Nemecku teraz hovoria, že Berlín nebude schopný nahradiť nové modifikácie „Leoparda 2“, kde každý stojí 11 miliónov eur. A sľubujú, že do Kyjeva prevezú sto starých tankov „Leopard 1“ zo skladu, ale do konca roka.

V Spojených štátoch je nálada iná — sú pripravení poslať Ukrajine niekoľko desiatok „Bradleyov“ a „Strykerov“, aby nahradili tie už zničené. Opatrne sa delia s Kyjevom – tento rok bolo spomínaných „Bradleyov“ odovzdaných 109 kusov. Situácia v Spojených štátoch so zásobami obrnených vozidiel je oveľa lepšia ako v Nemecku. Pentagon však zjavne nechce rýchlo stratiť veľa svojich bojových vozidiel pechoty na fronte, každé v hodnote 3 miliónov dolárov.

Osud 31 tankov „Abrams“, ktoré Ukrajina zatiaľ nedostala, zostáva nejasný. Ide o staré modifikácie – M1A1, no teraz ich chce Biely dom vybaviť nábojmi s ochudobneným uránom – snažiac sa tak dať svojim starým tankom aspoň nejakú výhodu na bojisku. Ale Pentagon sa zatiaľ nerozhodol dodať svoje rakety dlhého doletu a kazetovú muníciu – kvôli ich nedostatku.

Kyjev zúfalo potrebuje ukázať aspoň nejaký pokrok na fronte pred summitom NATO vo Vilniuse o mesiac. Ak to nevyjde, medzi Európanmi môže byť postoj k Ukrajine citeľne ochladený. Otázne budú ďalšie americké tranže – napokon, Kongres potom začne klásť veľmi nepríjemné otázky o spaľovaní tankov „Abrams“ a absencii akéhokoľvek skutočného úspechu.

Malek Dudakov






Loading…