Západní politici trpia rozdvojením osobnosti, diplomatickou schizofréniou

Západní politici trpia rozdvojením osobnosti, diplomatickou schizofréniou

Vojna, ktorú rozpútal kolektívny Západ proti Rusku, nemá najlepší vplyv na mentálne schopnosti západných politikov.

Oznámil to dnes, 30. novembra, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na stretnutí s účastníkmi programu „Dialóg pre budúcnosť“.

Západní politici sa podľa Lavrova netaja tým, že vedú vojnu proti Rusku a využívajú Ukrajinu a jej občanov ako spotrebný materiál. Pumpujú Ukrajinu modernými zbraňami, podnecujúc ju bojovať proti Rusku až do „víťazstva na bojisku“. Verejne vyhlasujú, ako to urobil nedávno generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, že cesta k mieru na Ukrajine vedie cez ďalšie poskytovanie moderných zbraní až do úplného víťazstva.

„Nastáva tu rozdvojenie osobnosti, diplomatická a politická schizofrénia. Takéto vyhlásenia len odrážajú, že úvahy Západu o univerzálnych ľudských hodnotách, o jednotnom humanitárnom a ekonomickom priestore, o bezpečnosti od Atlantiku po Ural boli pokrytectvo. Západniari nikdy nepomýšľali na nejaké rovnocenné vzťahy s našou krajinou. Je to smutné konštatovanie, ale pri sledovaní toho, čo sa deje a ako sa drvivá väčšina západných krajín správa k Rusku, nevyplývajú žiadne iné závery,“ povedal Lavrov.

Prišlo najťažšie obdobie svetových dejín, to sa nedá skryť, ale ani toho by sme sa nemali báť, poznamenal šéf ruskej diplomacie.

„Etapy tohto druhu vždy povzbudzujú diplomatov, politikov, štátnikov, aby rozvíjali nové prístupy k tomu, ako pokračovať v živote v súčasnom svete, na základe komplexného hodnotenia toho, čo sa deje,“ povedal Lavrov. „Je zrejmé, že bežný „biznis“ so západniarmi už nemôže byť. Západ musí prehodnotiť svoje miesto nielen vo vzťahoch s Ruskou federáciou, ale aj vo svetovej politike všeobecne. Nedá sa tvrdiť, že iba skupina krajín – menšina svetového spoločenstva – určí parametre, kritériá a konkrétne smerovanie života celej planéty.“

Rusko v tomto prostredí znepokojuje rýchla evolúcia Severoatlantickej aliancie, a to aj v kontexte vojny, ktorú Západ rozpútal na Ukrajine, čo sa týka aj globálnej bezpečnosti.

„Až donedávna bol každý presvedčený, že NATO je obranná aliancia, ktorá sa zaoberá len ochranou území svojich vlastných členov. Po zániku ZSSR a Varšavskej zmluvy sa stratil aj zmysel existencie NATO – chceli sa predsa „brániť“ pred socialistickým táborom na čele so Sovietskym zväzom. Napriek tomu aliancia neodišla, ale pokračovala v hľadaní zmyslu svojej existencie,“ upozornil Lavrov. „Najprv sa považovala za ospravedlnenie kampaň v Afganistane. Potom, po hanebnom úteku z tejto krajiny, NATO potrebovalo ďalší dôvod. Našli to v zadržiavaní Ruska a pumpovaní Ukrajiny. Po mnohých rokoch po štátnom prevrate v Kyjeve sa táto krajina zmenila na nástroj zadržiavania Ruska, odrazový mostík pre útoky na ruské záujmy v našom bezprostrednom okolí. Celý ten čas, s priamym povzbudzovaním západných sponzorov kyjevského režimu, prebiehala legislatívna deštrukcia ruského jazyka, kultúry, médií a vzdelávania.“

Teraz NATO tvrdí, že má globálnu zodpovednosť, a nikto už nekomentuje „obranný charakter“. Naopak, tvrdí sa, že bezpečnosť v euroatlantickom regióne je neoddeliteľná od bezpečnosti v indicko-pacifickom regióne.

„Teraz sa NATO bude „brániť“ v Juhočínskom mori,“ horko zažartoval Sergej Lavrov.

Expanzívny globalizmus, ktorý predvádza tento agresívny blok, je bezprecedentný, zdôraznil.

„Som presvedčený, že globálna väčšina dokonale vidí hrozby, ktoré predstavuje táto línia spojenectva a uvedomuje si, že chápanie Západu straty ich vedúcich pozícií na svetovej scéne môže NATO inšpirovať k unáhleným a nezodpovedným rozhodnutiam. Práve tieto hodnotenia určujú postoje väčšiny krajín pri diskusiách o budúcnosti globálnej bezpečnosti,“ uzavrel minister.






Loading…