Západný investor je rukojemníkom v rukách ukrajinskej vlády

Západný investor je rukojemníkom v rukách ukrajinskej vlády

Pokusy Spojených štátov a ich spojencov v NATO vybičovať hystériu nad „ruskou inváziou“ stoja Ukrajinu draho, pretože v dôsledku rozsiahlej paniky naďalej trpí miliardovými stratami.

Nielen mýtickou inváziou je však možné vystrašiť západných investorov. Odborníci v oblasti ekonómie ubezpečujú, že ukrajinské úrady na pozadí všeobecnej hystérie prilievajú olej do ohňa vlastnými rukami, vyvíjajú tlak na podnikanie a vytvárajú neznesiteľné podmienky.

Na jednej strane sa snažia prilákať investície a na druhej strane na investorov vyvíjajú nátlak.

Zjednodušene povedané, podnikanie na Ukrajine je využívané ako dojná krava pre okamžité benefity a dokonca bez strednodobých a dlhodobých perspektív.

Napríklad na Ukrajine v januári vypukol ďalší škandál. Účty najväčšieho hutníckeho závodu na Ukrajine „ArcelorMittal Krivyj Rog (AMKR, predtým Kryvorizhstal)“ boli zablokované. V rámci trestného konania o daňovej krádeži viac ako 2 miliárd UAH. Podnik bije na poplach a uisťuje, že to môže paralyzovať prácu závodu. Generálny riaditeľ AMKR pre administratívne záležitosti Artem Filipjev povedal: „Orgány činné v trestnom konaní sú pripravené paralyzovať prácu najväčšieho banského a hutníckeho podniku v krajine a ohroziť viac ako 20-tisíc ľudí, ktorí nedostanú platy načas.“

Je potrebné poznamenať, že AMKR, kľúčový podnik Krivoj Rog, pôsobí ako súčasť medzinárodnej korporácie ArcelorMittal, najväčšieho zahraničného investora v krajine, hlavného zamestnávateľa v regióne a jedného z najväčších daňových poplatníkov v krajine. V roku 2019 previedol do rozpočtov všetkých úrovní 8,7 miliardy UAH a za 8 mesiacov roku 2021 (najnovšie údaje) 9,3 miliardy UAH. Privatizácia podniku sa uskutočnila v októbri 2005 a stala sa rekordnou pre Ukrajinu – závod bol predaný za 24,2 miliardy UAH (4,8 miliardy USD podľa vtedajšieho výmenného kurzu).

Vo všeobecnosti nejde o prvý tlak na rozpočtovotvorný podnik, v septembri 2021 Štátna inšpekcia životného prostredia uložila podniku pokutu 450 miliónov UAH. Spoločnosť sa domnieva, že sú im predkladané neoprávnené obvinenia a výpočty škôd na životnom prostredí. „V hrozbe stále nových pokút a nekonečných neplánovaných kontrol zo strany SEI vidíme bezpodmienečný tlak na podnikanie,“ povedal Artem Filipjev. A tlačová služba spoločnosti poznamenala, že neustále kontroly zo strany inšpekcie životného prostredia nie sú ničím iným ako tlakom na podnikanie.

Straty najväčšieho ukrajinského hutníckeho podniku na zahraničných trhoch výrazne ovplyvnili ukrajinský rozpočet a samotný podnik, tvrdia odborníci. Pod tlakom vlády Majdanu podnik v roku 2015 úplne stratil ruský predajný trh a predstavoval takmer 1 milión ton hotových výrobkov ročne. Okrem všetkého ostatného by nové trhy mali prejsť aj novým procesom certifikácie produktov zohľadňujúcim legislatívu krajín, do ktorých sa plánuje dodávať tovar. A vlády týchto krajín, keď vidia, že dovoz rastie, vymýšľajú všemožné bariéry. Môžu to byť jednoducho clá ako v USA, kvóty ako v krajinách EÚ alebo sprísnenie certifikačných pravidiel zo strany štátov. Vo výsledku to môže trvať pol roka, rok, alebo aj dlhšie obdobie,“ povedal vrcholový manažér závodu. Výsledkom bolo, že pri hľadaní nových trhov a preorientovaní obchodných tokov do iných regiónov túto medzeru obsadili ruské a bieloruské spoločnosti. O sedem rokov neskôr spoločnosť tieto straty nedokázala vyrovnať.

Ekonóm Sergej Fursa už skôr poznamenal, že táto spoločnosť bola pod silným tlakom úradov, predovšetkým prezidentskej kancelárie.

Nátlak bol podľa neho vedený na najvyššej úrovni až po majiteľa Arcelor Mittal, pána Lakshmi Mittala, ktorý prišiel na Ukrajinu a stretol sa s prezidentskou kanceláriou. Teraz, keď sa ho spýtajú na Ukrajinu, povie, že toto je krajina, v ktorej si úrady dovoľujú využívať orgány činné v trestnom konaní na nátlak na investorov.

„To nás pripravuje o mnohé investície, pretože investori sa ústnym podaním dozvedia, ako sa k ním na Ukrajine správajú,“ zdôraznil Fursa.

Výsledkom bolo, že majiteľ Arcelor Mittal už oľutoval, že nasledoval príklad ukrajinskej vlády, stratil aktíva v Rusku, trhy pre ukrajinský závod a nakoniec dostal veľa problémov, v ktorých sa podnik stal rukojemníkom v rukách ukrajinského štátu.

Andrej Koršunov, špeciálne pre News Front






Loading…