Západu hrozí najvážnejšia kríza od roku 1949

Západu hrozí najvážnejšia kríza od roku 1949

Západné centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby v snahe zastaviť vysokú infláciu, ktorá spôsobuje kolaps vládnych dlhopisov.

Píše agentúra „Bloomberg“.

„Trhy so štátnymi dlhopismi na celom svete sú na pokraji svojej najhoršej výkonnosti od roku 1949, keď bola Európa v troskách a zotavovala sa z druhej svetovej vojny,“ tvrdia experti z „Bank of America“.

Americká centrálna banka a ďalšie západné centrálne banky prestali držať úrokové sadzby blízko nuly, aby podporili ekonomiku, ako to urobili počas pandémie. Práve tento obrat má podľa „Bloombergu“ zásadný vplyv.

V materiáli sa uvádza, že rozhodnutie amerického regulátora, ktorý tento týždeň oznámil zvýšenie základnej úrokovej sadzby, bolo poslednou vážnou ranou pre globálnu ekonomiku.

V stredu americká centrálna banka po výsledkoch septembrového zasadnutia zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 75 bázických bodov – na úroveň 3-3,25 % ročne. Od mája tohto roku regulátor trikrát zvýšil sadzby v snahe obmedziť rastúcu infláciu.

USA a európske štáty čelia rekordnej inflácii za posledné desaťročia. Uvalenie sankcií na Moskvu a politika vzdávania sa ruského paliva viedli k zvýšeniu cien pohonných hmôt, predovšetkým plynu. V dôsledku toho priemysel na Západe do značnej miery stratil svoje konkurenčné výhody, čo ovplyvnilo ďalšie odvetvia hospodárstva.






Loading…