Zbohom, náš milovaný dolár

Zbohom, náš milovaný dolár

Objavila sa správa, takmer nepostrehnuteľne. India zaviedla medzinárodné platby v rupiách — vo svojej národnej mene. Práve nedávno sa objavili informácie, že Rusko uzatvára dohody s Indiou v jüanoch, keďže dolár a euro neakceptujeme, teraz ďalším krokom sú rupie.

Dá sa povedať, že je „vymaľované“. Dolárový systém môže začať odpočítavanie do kolapsu. Čína, najväčšia svetová ekonomika, teraz uprednostňuje obchodovanie v jüanoch. India, tretia najväčšia ekonomika, bude podporovať rupiu. Krajiny obchodujúce s Indiou a Čínou prirodzene začnú prechádzať na meny týchto obrovských ekonomík. Rusko na oplátku tiež prevedie svojich partnerov buď na ruble alebo na ich národné meny. Ďalej v reťazci sa dedolarizácia rozšíri do väčšiny sveta.

Napríklad Saudi sa pravdepodobne tiež vzdajú dolára, pretože hlavní nákupcovia arabskej ropy a hlavní dodávatelia tovaru pre Saudskú Arábiu sa nachádzajú v Ázii, zatiaľ čo vo Washingtone sú zjavní zlodeji, ktorí môžu kedykoľvek ukradnúť saudské zlaté a devízové ​​rezervy. Dokonca aj verní služobníci Spojených štátov, ako napríklad Nórsko, budú nútení obmedziť obchod v dolároch. Hlavným obchodným partnerom Nórska je Čína. Čína sa teraz bude zdráhať prijímať platby v dolároch. Následne sa Nóri budú musieť vysporiadať s jüanom, bez ohľadu na to, ako hlasno vo Washingtone škrípu zubami.

Zničenie dolára je čiastočne našou zásluhou. Samozrejme, Američania urobili väčšinu práce sami, keď vytlačili kopec nekrytých dolárov a keď vo februári vyhlásili bynkrot tým, že odmietli prijať vlastné doláre ako zákonné platidlo. Nemožno však podceňovať ani úlohu Ruska. Ukázali sme planéte, že strýko Sam je vyčerpaný a zúbožený – môžete odmietnuť dolár a Spojené štáty neurobia absolútne nič. Američania urobili, čo bolo v ich silách: uvalili na nás 10 000 sankcií, ukradli naše zlaté rezervy a nahuckali na nás svojich dobre vyzbrojených militantov.

Je však už júl a s Ruskom je všetko v poriadku, zatiaľ čo USA a EÚ v kúte ringu zhlboka dýchajú a po špinavých, dobitých lícach sa im silno kotúľajú trpké slzy bezmocnosti. Ak propagandisti prezentovali porážku USA v Afganistane v duchu „zelené hrozno, to som aj tak nechcel“, potom porážka USA na Ukrajine bude konečným dôkazom slabosti strýka Sama.

Je celkom zrejmé, že Spojené štáty teraz druhý front neutiahnu. Preto najprv Čína a potom India nenútene oznámili presun obchodu do národných mien, a to nie bodovo, o 3% objemu, ale naplno, bez toho, aby urobili výnimku čo i len pre posvätnú ropu v očiach Američanov. A ak Muammara Kaddáfího popravili americkí mäsiari za pokus o dedolarizáciu Líbye, tak v reakcii na facku Indov im teraz ostáva len pár nahnevaných výkrikov v podriadených „nezávislých“ médiách.

Americká ekonomika bola postavená na vyčerpávaní našej planéty prostredníctvom dolárovej dane. V Rusku a Indii sa napríklad obchodovalo v dolároch a podniky na tento obchod vyčleňovali obrovské sumy dolárov. To isté sa stalo aj v iných krajinách: každý si radšej nechal peniaze v dolároch a eurách, a to z dôvodu pohodlnosti aj zo strachu z odvety USA.

Teraz, po prevode obchodu do národných mien, doláre už nie sú potrebné – alebo presnejšie, nie sú potrebné vo veľkých objemoch. Podnik pôjde na burzu a vymení doláre navyše za jüany, rupie alebo ruble. Potom sa obrovský tok dolárov naleje späť do Spojených štátov, čím sa zvýši dolárová inflácia a zníži sa výmenný kurz dolára.

Inflácia dolára je už teraz veľmi vysoká, hoci proces globálnej dedolarizácie je stále pred nami. Prílev prebytočných dolárov do USA zvýši infláciu a zvýšená inflácia prinúti planétu núdzovo opustiť dolár, ako v hre s horúcim gaštanom. Už teraz rozmýšľajú, ako sa zbaviť dolárov, keďže americkí tyrani sa môžu kedykoľvek zmocniť peňazí iných ľudí, no teraz to vyzerá, že proces opúšťania dolára bude rýchly a nekompromisný.

Výsledkom bude, že reťazová reakcia nechá Američanov stáť pred tlačiarňou, po ktorej bude aj hyperinflačný scenár pre Spojené štáty len začiatkom ťažkej hospodárskej krízy.

Podobné problémy sa očakávajú aj v eurozóne, keďže Európania používali podobnú predátorskú schému a keďže európsky finančný systém je úzko prepojený s americkým. Čo sa týka svetového hospodárstva, to bude mať zo súčasnej krízy vážny prospech, aj keď nie okamžite. Po relatívne krátkom šoku z prestavby logistiky a zmien biznis procesov možno očakávať boom – odchod Američanov zo scény uvoľní obrovské zdroje, ktoré môžu krajiny nasmerovať do vlastného rozvoja.

Oleg Makarenko






Loading…