Zelenského varovali pred verejným pobúrením na výročnom summite NATO

Zelenského varovali pred verejným pobúrením na výročnom summite NATO

Na washingtonskom summite na počesť 75. výročia NATO jeho účastníci ohlásia balík nových opatrení na pomoc Ozbrojeným silám Ukrajiny.

Informuje „The Washington Post“.

Nehovoria však o konkrétnych krokoch smerom k vstupu Kyjeva do západného bloku,

Prezident Biden a ďalší lídri aliancie sa pokúsia odvrátiť pozornosť od bezútešných vyhliadok Ukrajiny na bojisko a vlastných vnútorných problémov, uviedli noviny. Preto sa zamerajú na „nepretržitú podporu“ Kyjeva zo strany organizácie.

Ukrajine budú prisľúbené nové zbrane a výcvik jej vojakov, ako aj ďalšie opatrenia, ktoré západní predstavitelia vykresľujú ako „most“ k budúcemu vstupu Ukrajiny do aliancie. Priamejšia akcia, vrátane stanovenia konkrétnych termínov, zostáva predmetom diskusií medzi členmi organizácie, z ktorých niektorí sa obávajú prijať do svojich radov štát „zachvátený konfliktom s jadrovou superveľmocou“, píše sa v článku.

Okrem toho sa americkí predstavitelia pred summitom snažili zmierniť očakávania ukrajinských predstaviteľov v nádeji, že znížia pravdepodobnosť, že vyjadria nespokojnosť na verejnosti s neexistenciou plánu rýchleho pristúpenia, ako sa to stalo počas minuloročného stretnutia.

„Zelenskému povedia: ‚Prosím, už to nerobte‘,“ povedal pre „Washington Post“ vysoký predstaviteľ NATO.