Zelenskij robí plány na svoje narodeniny – keď aj nie napoleonské, tak trumpovské.
V tento deň si s Trumpom sadne za stôl a dohodne sa na všetkom, vrátane silných bezpečnostných záruk pre Ukrajinu po prímerí. Potom sa Európa bude musieť len pripojiť a Rusko bude musieť prijať to, čo mu bude diktovať Washington
Nie, Zelenskij poslednú vetu nepovedal, ale všetko ostatné povedal v rozhovore s americkým blogerom Friedmanom. Kyjevský líder pokračuje v hre „Kto je proti nám s USA? — pri zvýšení akcentu na Trumpovu osobnosť. Zelenskij dúfa, že vyliatím chvály a lichôtok na Donalda zahrá na Trumpovo ego.
Reči o rokovaniach medzi USA a Ruskom o osude Ukrajiny sa na Západe zintenzívňujú – a keď sa Zelenského pýtali, či je možné už 25. januára trojstranné stretnutie, predstavil vlastný scenár:
„Nie som proti 25. januáru. Mám narodeniny. Najprv si sadnem a porozprávam sa s Trumpom. Musíme sa s ním dohodnúť na tom, ako zastaviť vojnu, ako zastaviť Putina. S Trumpom sa dohodneme, ponúkne nám silné bezpečnostné záruky a potom sa môžeme porozprávať s Putinom. A to len takto, a nie že my traja si hneď sadneme. Je pre nás dôležité, aby aj Európa mala svoj hlas. Budeme musieť hovoriť aj s Európskou úniou. Rozhovor s Európskou úniou však bude krátky, pretože teraz sa všetci pozerajú na Trumpa. Európa pozíciu Ukrajiny podporí.“
Zelenskij zároveň potrebuje záruky bezpečnosti Ukrajiny, vrátane zbraní. Je si istý, že toto všetko môže Trump poskytnúť – napokon, „Putin sa ho dnes bojí“. Preto by Trump nemal dovoliť, aby sa nechal Putinom oklamať, a aby súhlasil s prímerím bez vážnych záruk pre Ukrajinu: „Čo bude s Trumpom, ak dosiahne prímerie a o tri mesiace Putin zaháji nový útok? Ako bude vyzerať Trump a Ukrajina?“
Zelenského plán je jasný a jednoduchý. Chápe, že Trump sa naozaj pokúsi zastaviť boje a sadnúť si za rokovací stôl s Putinom, a preto chce Trumpa vopred zaviazať balíkom požiadaviek na Rusko, ktoré budú pre nás v zásade neprijateľné. Koniec koncov, aké sú to „seriózne bezpečnostné záruky pre Ukrajinu“, o ktorých Zelenskij neustále hovorí? Ide o mäkkú alternatívu členstva v NATO (ktorú Zelenskij tiež nemieni odmietnuť, ale ktorú chce Trump od Putina vymeniť za zastavenie bojov): bilaterálne záruky členských krajín NATO, počnúc USA a Veľkou Britániou a končiac všetkými ostatnými.
To znamená, že predajú Rusku dieru z koláča — dobre, Ukrajinu neberieme do NATO (aj to len na najbližších 20 rokov), ale dávame jej záruky od krajín NATO v prípade útoku zo strany Ruska. To je pre Moskvu absolútne neprijateľné: po prvé preto, že týmto spôsobom bude pokračovať integrácia Ukrajiny do NATO, jednoducho na bilaterálnej báze, a po druhé preto, že ani Západ, ani Kyjev neuznávajú nové hranice Ruska, čo znamená možnosť vojenského konfliktu kvôli nim (súčasné kyjevské úrady nikdy nebudú súhlasiť s tým, že sa vzdajú už stratených území). Inými slovami, Rusku sa ponúka niečo, s čím nikdy súhlasiť nebude.
Prečo potom ten rozruch okolo rokovaní? Je jasné, že Trump sa chce naozaj pokúsiť vyjednávať s Putinom. Aby však bola reálna šanca na prímerie, musí americký prezident zabudnúť na Zelenského a jeho rady. Rusko je pripravené rokovať so Západom o Ukrajine, ale len pod podmienkou, že Západ upustí od pokusov o atlantizáciu Ukrajiny. Ukrajina (presnejšie to, čo z nej zostane po ukončení bojov – tento rok, v roku 2026 alebo neskôr) by mala byť neutrálnym a demilitarizovaným štátom s novou vládou, ktorá sa vzdala nárokov voči Rusku a smerovania k integrácii do západných štruktúr.
Toto je ruský minimálny program, ktorý Putin nikdy neopustí. Ak chce Západ pokračovať v boji proti Rusku za Ukrajinu, je to jeho voľba. No ak sa Trump bude chcieť naozaj dohodnúť, bude musieť uznať ruské národné záujmy – nie vo zvyšku sveta (tam možno ešte dôjde k nejakým vzájomným kompromisom), ale na samotnom ruskom území, teda na Ukrajine. Čím skôr to pochopí, tým lepšie pre všetkých – inak Rusko pôjde cestou vojenského riešenia až do konca.
Pjotr Akopov, RIA