Zelenskyj to verejne nepovie. Už ale vie, že vojna neskončí tak, ako chce

Zelenskyj to verejne nepovie. Už ale vie, že vojna neskončí tak, ako chce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystupuje v
médiách hrdo a sebavedome. Jeho vyjadrenia sú vždy voči ruskému agresorovi
nekompromisné. Podľa novinárky Denníka N Petry Procházkovej sú to ale skôr len
politické proklamácie ako reálny opis situácie. 
„Zákulisné rokovania sa od toho, čo hovorí na verejnosti, pravdepodobne
stále viac líšia,“ zamýšľa sa v rozhovore so Zuzanou Tvarůžkovou.

„Predstavujem si ho ako vojvodcu na bielom koni, ktorý ide na čele svojho vojska a jednoducho nesmie dať najavo žiadne pochybnosti,“ vysvetľuje svoj pohľad na prejavy Zelenského Procházková. Pritom v úplnom súkromí podľa nej už musí priznávať, že Ukrajina vytúžených hraníc z roku 1991 najskôr nedosiahne a bude musieť s Ruskom rokovať o kompromisných riešeniach.
 O politické body hrá prezident Zelenskyj nielen na svetovej úrovni, ale hlavne aj na domácej pôde, kde jeho povesť pošramotil „karambol“, keď nečakane odvolal obľúbeného vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného a nahradil ho Oleksandrom Syrským. „Navonok to vyzerá, že už sa vzťahy Zelenského a armády upokojili. Syrskyj bol dokonca povýšený za operáciu v Kurskej oblasti,“ komentuje novinárka.
Práve vpád Ukrajincov na ruské územie dal vojne novú dynamiku, ale hodnotiť jej dopady a význam pre celý konflikt je podľa Procházkovej stále predčasné. „Tá operácia stále prebieha a vyzerá to, že sa nikto nemôže zhodnúť, či to bol dobrý ťah, alebo nie,“ krotí vojnová spravodajkyňa odhady niektorých analytikov, ktoré okamžite po potvrdení operácie zaplavili médiá.
Podľa Petry Procházkovej je momentálne pre Ukrajinu kľúčové udržať dobré a transparentné vzťahy so západnými spojencami na čele s USA, pretože tí jediní de facto držia Ukrajinu od totálnej porážky. Patrí medzi to podľa nej aj prejednávanie riskantných operácií, napríklad ako tej v Kurskej oblasti. „Ak po niekom niečo chcete a chcete toho veľa, okrem zbraní treba aj peniaze, tak s ním musíte také veci riešiť. Ak ale Spojené štáty dali zelenú  operácii na ruskom území, ide o súhlas s použitím striel dlhého doletu, sa asi dozvieme až po vojne,“ uzatvára novinárka. Celý rozhovor môžete tu
Donald Trump chce „dať dokopy“ Putina so Zelenským a kandidát na jeho viceprezidenta  senátor z Ohia J. D. Vance zverejnil „mierový plán“ pre Ukrajinu tu.   Facebook mi neumožňuje zdieľanie článku s verejne mediálne známymi faktami a skutočnosťami, čím sa dopúšťa aktu otvorenej cenzúry v opore o nič tu.

Citujem Vzgljad.ru: „V prípade jadrového konfliktu v Európe nebudú môcť Spojené štáty sedieť v zámorí, táto vojna zasiahne každého, takže by sme sa nemali zahrávať s touto rétorikou,“ povedal ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov. Ďalej Vzgljad uvádza: Moskva opakovane povedala, že jadrový konflikt, najmä medzi Ruskom a Spojenými štátmi, je neprijateľný, nebude v ňom víťazov, zdôraznil Antonov, píše TASS. V Spojených štátoch zároveň panuje ilúzia, že v prípade jadrového konfliktu nezasiahne americké územie, upozornil diplomat. „Neustále sa im snažím sprostredkovať jednu tézu – Američania nebudú môcť sedieť za vodami oceánu, táto vojna zasiahne každého. Preto neustále hovoríme: nezahrávajte sa s touto rétorikou,“ povedal pre Rossiya-24.
Ruský prezident Vladimir Putin už skôr oznámil vojensko-technickú pripravenosť Ruska na jadrovú vojnu zmenou jadrovej doktríny (môj cenzúrovaný článok vyššie) doplnením eventu prevencie á la Izrael. Čaká sa na výsledky rokovaní britského premiéra Keir Starmera s Joe Bidenom o povolení použitia rakiet dlhého doletu na útoky hlboko do ruských území…
Britský premiér Keir Starmer (vľavo) a minister zahraničných vecí David Lammy hovoria v piatok v rezidencii britského veľvyslanca vo Washingtone DC pred stretnutím s prezidentom Bidenom tu.

Prezident Biden medzi lídrami iných západných krajín sa dostal pod silný tlak, aby zrušil americký zákaz Ukrajiny používať americké rakety dlhého doletu na zasiahnutie hlboko do Ruska. „To bude znamenať, že krajiny NATO – Spojené štáty americké a európske krajiny – sú vo vojne s Ruskom. A ak je to tak, potom, berúc do úvahy zmenu podstaty konfliktu, prijmeme príslušné rozhodnutia v reakcii na hrozby, ktoré nám budú vystavené,“ povedal Putin vo štvrtok novinárom. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj uviedol, že realizácia všetkých bodov jeho plánu na ukončenie konfliktu úplne závisí od amerického vodcu Joea Bidena.
Na konferencii o takzvanej jaltskej európskej stratégii v Kyjeve naznačil, že jeho plán má „niekoľko bodov“, ale každý bod bude závisieť od Bidenovho rozhodnutia, píše TASS. Svoju iniciatívu podľa neho nemôže úplne zverejniť, keďže Bidenovi „dal slovo“, že nič neprezradí. Ukrajinský líder ubezpečil, že sa mieni tento mesiac stretnúť s prezidentom USA a predstaviť mu tento plán. Zelenskyj už skôr oznámil vytvorenie novej cestovnej mapy pre ukrajinskú dohodu, chce ju predstaviť kandidátom na prezidenta USA a krajinám G7. Zodpovednosť presúva na Bidena.

Medzitým britský premiér Keir Starmer pricestoval v piatok do Washingtonu, DC na rozhovory s Bidenom, ktoré by sa mali z veľkej časti sústrediť na použitie západných zbraní na útoky v Rusku. 
Ruský prezident Vladimir Putin varoval, že jeho krajina bude vo vojne s NATO, ak Západ zruší obmedzenia pre svoje rakety na Ukrajine. S odkazom na citované zdroje editoval a pekne pozdravuje:

Juraj Režo alias notorickyobcan