„Zrelá na psychiatriu“ – Trussová prišla „vyvinúť tlak“ na Indiu pred Lavrovovou návštevou

„Zrelá na psychiatriu“ – Trussová prišla „vyvinúť tlak“ na Indiu pred Lavrovovou návštevou

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová je v Indii, aby naliehala na tvrdšie kroky juhoázijského giganta v súvislosti s ruskou vojenskou operáciou na Ukrajine, pred návštevou ruského diplomata Sergeja Lavrova v Naí Dillí.

Informuje o tom dnes, 31. marca, agentúra „France-Presse“ (AFP).

India sa zdržala podpory rezolúcií OSN odsudzujúcich Rusko, žiadala len ukončenie násilia na Ukrajine a pokračovanie v nákupe ruskej ropy a iného tovaru, poznamenáva francúzska tlačová agentúra.

Počas rozhovorov v Naí Dillí bude britská ministerka tlmočiť, že „ruská invázia na Ukrajinu podčiarkuje dôležitosť užšej spolupráce medzi demokraciami s cieľom odradiť agresorov, znížiť zraniteľnosť voči nátlaku a posilniť globálnu bezpečnosť“, oznámili už skôr v Londýne.

„Užšie vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a Indiou posilnia bezpečnosť v indicko-pacifickom regióne a na celom svete, ako aj vytvoria pracovné miesta a príležitosti v oboch krajinách,“ uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. „Je to ešte dôležitejšie v kontexte nevyprovokovanej ruskej invázie na Ukrajinu a zdôrazňuje potrebu väčšej spolupráce medzi slobodnými demokraciami.“

Tieto komentáre prišli v predvečer dvojdňovej návštevy ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova v Naí Dillí. Do Indie mal doraziť z Číny, ktorá tiež odmietla odsúdiť Rusko a poskytla Moskve diplomatické krytie pri silnejúcom sankčnom tlaku zo Západu. Americkí predstavitelia obvinili Čínu z demonštrácie „ochoty“ poskytnúť Rusku vojenskú a ekonomickú pomoc a prezident Joe Biden prirovnal ruskú operáciu na Ukrajine k „zásahu Číny proti protestom na Námestí nebeského pokoja v roku 1989“, poznamenáva AFP.

Joe Biden začiatkom tohto mesiaca povedal, že len indická reakcia spoločenstva „Quad“ (strategický dialóg medzi Austráliou, Indiou, USA a Japonskom) bola „trochu neistá“ proti Rusku v súvislosti s jeho vojenskou operáciou na Ukrajine.

Pripomeňme, že súčasná šéfka britskej diplomacie sa vyznačuje zvláštnym rusofóbnym postojom, a to aj na pozadí svojich kolegov v západných krajinách. Podľa zdrojov z ministerstva zahraničia 24. februára, v deň, keď sa začala operácia na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, Liz Trussová „pokarhala“ ruského veľvyslanca v Londýne a nazvala Moskvu „medzinárodným vyvrheľom, po čom ho vyhodila zo stretnutia“.






Loading…