Zuby chránia v sebe kroniku nášho života

Zuby chránia v sebe kroniku nášho života

Zuby dokážu viac ako len žuť jedlo. Čím viac lekári študujú ľudskú ústnu dutinu, tým viac sa dozvedajú o tom, ako môže jej prostredie súvisieť s naším fyzickým a dokonca aj duševným zdravím. Podľa novej štúdie sú zuby záznamom veľkých životných udalostí, zaznamenaných v štruktúre podobnej prstencom vo vnútri stromu.

„Zub nie je mŕtva časť kostry. Neustále mení svoju štruktúru a reaguje na fyziologické procesy,“ vysvetľuje zubná lekárka Paola Cerrito z New York University. Cerrito a jej tím analyzovali 47 zubov 15 zosnulých ľudí vo veku 25 až 69 rokov. Táto kohorta, prevzatá zo zbierky mŕtvol stredoafrického kmeňa Bantu, bola vybraná preto, že okrem ľudských pozostatkov kmeň uchovával záznamy o väčšine životných príbehov týchto ľudí, vrátane lekárskej histórie.

Na rozdiel od skloviny a dentínu, cement – ​​špecifické tkanivo pokrývajúce koreň a krčok našich zubov – rastie po celý život. Vzhľadom na túto okolnosť môžu anomálie a defekty používané ako markery indikovať všetky druhy stresových zaťažení, ktorým bolo telo počas života vystavené.

V dôsledku štúdie vedci zistili, že reprodukčná aktivita a menopauza tiež zanechávajú stopy na zuboch, pokiaľ ide o ženy. Okrem toho, také udalosti, ako sú choroby, väzenie a dokonca aj banálny výlet z vidieka do mestského centra, pôsobili ako markery. „Toto všetko nám hovorí o citlivosti cementu: nie sú to epizodické, ale systémové udalosti, ktoré sú „zaznamenané“,“ vysvetľuje tím.

Na záver autori článku uvádzajú, že zubný cement je chronologicky spoľahlivým biologickým archívom každého človeka, vďaka ktorému je možné s veľkou presnosťou študovať jeho minulosť a učiť sa údaje, ktoré nie je možné extrahovať z iných tkanív. Vzhľadom na to, ako dobre sú naše zuby počas storočí zachované, bude nová technika užitočná nielen pre lekárov, ale aj pre historikov a dokonca aj pre paleontológov.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info



Post Views:
1